вівторок, 28 червня 2022 р.

«Конституція держави має бути такою, щоб не порушувати конституцію громадянина»

 З нагоди Дня Конституції, який відзначається в Україні сьогодні, хочемо нагадати усім декілька дуже важливих статей нашої конституції, про які має пам’ятати кожна цивілізована людина.

пʼятниця, 24 червня 2022 р.

Конституція – гарантія наших свобод

28 червня наша держава відзначає День Конституції. Конституція – це основа для управління державою; конституція є надзвичайно важливою для забезпечення урахування інтересів і потреб кожного громадянина. Саме цей документ визначає те, як приймаються закони, і деталізує процес, за допомогою якого уряд керує державою.
 
Конституцію України було ухвалено і введено в дію 28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин. Саме з цього моменту у свідомості людей остаточно утвердилася ідея власної державності. Конституція стала гарантом незалежності, знаряддям реформаторської розбудови держави, важливим кроком уперед у забезпеченні прав людини і громадянина в Україні. Наш основний державний документ створив необхідні умови для діяльності державних структур і відносин між ними, став механізмом конструктивної взаємодії всіх гілок влади в інтересах всебічного розвитку і зміцнення України.
 
Конституція закріплює в Україні засади державної політики, спрямованої передусім на забезпечення прав і свобод людини й гідних умов її життя. Конституція стала базою для розвитку та зміцнення демократичної, соціальної і правової держави, в якій людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.
 
Цього року ми відзначатимемо День конституції в умовах війни, тому цей день не буде вихідним, як це буває зазвичай, однак ми маємо велику надію на те, що наша перемога вже близько, що війна залишиться в нашій пам’яті страшним спогадом і більше ніколи не повернеться на нашу землю, а також на те, що День конституції 2023 буде справжнім святом, осяяним нашою перемогою.

вівторок, 21 червня 2022 р.

Література держави-агресора «йде геть» з української шкільної програми

Після початку повномасштабної війни росії проти України дуже загострилося питання присутності великої кількості творів російських письменників в українській шкільній програмі з зарубіжної літератури. Велика кількість вчителів і викладачів витупили за те, щоб оновити зміст навчальної програми із зарубіжної літератури і вилучити та/або замінити твори російських і білоруських авторів на твори зарубіжних письменників. Нещодавно офіційно було ухвалено рішення про таке оновлення навчальної програми для українських школярів.
 
Тож, чому російська література є токсичною і небезпечною? Відповідь на це запитання проста: літературні твори російських письменників популяризують і оспівують військові звитяги російської армії, імперіалізм і нетерпимість до інших народів. Тема війни є ключовою для літератури держави-агресора, а це точно не та тема, якою мають захоплюватися наші діти.
 
Шкільна програма з зарубіжної літератури включає понад двадцять російських авторів, але з початку наступного навчального року ця ситуація докорінно зміниться. Літературі, яка прославляє убивства і приниження інших народів, точно не місце у навчальній програмі українських шкіл, тому, власне, і було 13 червня ухвалено рішення про те, щоб прибрати зі шкільної програми світової літератури твори Крилова, Чехова, Пушкіна, Лермонтова, Толстого, Тургенєва, Буніна, Мандельштама, Некрасова, Блока, Достоєвського, Грибоєдова, Єсеніна, Шолохова, Пастернака, Маяковського, Ахматової, Гумільова, Цвєтаєвої, Ільфа та Петрова й інших. На додачу до цього, вивчення творчості М. Гоголя і Т. Халілова рекомендовано перенести до навчальних програм з української літератури.
 
Твори російських авторів буде заміщено прекрасними творами талановитих зарубіжних письменників відповідно до літературного процесу та з урахуванням вікових особливостей учнів/учениць.

пʼятниця, 17 червня 2022 р.

Тепло татусевих долонь 👨👧👦

У третю неділю червня у багатьох країнах світу відзначається День батька. Цього року свято припадає на 19 червня. Від 2019 року це чудове свято відзначається і в Україні. День батька заснували з метою вшанування батьківства, визнання важливої ролі батька у вихованні дітей і внеску батьків у розвиток суспільства. У цей день вшановують тат, серед яких як біологічні батьки, так і вітчими, названі батьки, діди і прадіди. У День батька зазвичай сім’ї влаштовують для татусів святкові обіди і вечері, діти дарують татам листівки і подаруночки, усією родиною їдуть на пікнік, займаються тими справами, які тато любить найбільше. Цього року, на жаль, дуже багато українських татусів знаходяться далеко від дому і своїх дітей – вони боронять нашу державу від загарбників, захищають від ворога усіх дітей України. Та навіть якщо тато зараз на війні, привітати його зі святом все ж можна – надішліть батьку повідомлення чи лист з привітанням, зателефонуйте і скажіть, як сильно ви його любите, або просто надішліть відеодобірку віршів про тата, яку ми підготували у цьому дописі. Шануйте своїх татусів.

вівторок, 14 червня 2022 р.

Книги, які допоможуть заспокоїти дитину, яка відчуває тривогу

Українські діти зараз переживають важкі часи і, звісно, усе, що відбувається, впливає на їхній емоційний стан. Діти зараз часто відчувають страх і тривогу, тож батькам потрібно шукати способи їх утішити і відволікти. У цьому дописі до вашої уваги добірка книг, що допоможуть малюкам заспокоїтися і зітхнути з полегшенням.
 
1. «Витри слізки зайченяті» Йорг Мюле
У цій чудовій книзі дитині пропонується допомогти герою, який опинився у скруті, а допомога іншим, як ми знаємо, допомагає відволіктися і заспокоїтися. Маленьке зайченя впало і вдарилося лапкою. Книга «попросить» малюка подути на лапку зайчика, щоб йому стало легше. Далі потрібно буде накласти зайчикові пов’язку і втішити його. Це має зацікавити дитину і на якийсь час допоможе забути про реальні проблеми.
 
2. «Чарлі-молодчина» Террі Мілн
Гарна історія про собачку на ім'я Чарлі, який щодня робив усе те саме і так само. Песик боявся, що коли він вчинить по-іншому, може статися щось страшне. Коли він кинувся рятувати друга, Чарлі порушив звичний порядок дня і злякався, але потім зрозумів, що змін не треба боятися, бо часом вони – на краще! Дітки, які відчувають тривогу, можуть побачити промінь світла у маленькій перемозі Чарлі і відчути себе краще.
 
3. «З равликом на прогулянці» Оксана Лущевська
Ця книга «запрошує» малюка на прогулянку з равликом. Це добра нагода повільно і неквапно роздивитися захопливий світ довкола. А якщо вийти з равликом навесні, то, поза сумнівами, захоплива подорож триватиме аж до зими!
 
4. «Подорож листа. Історія до свята Миколая» Валентина Вздульська
 
У цій книзі на малюка чекає історія заповітного бажання однієї маленької дівчинки, про яке вона написала до Святого Миколая. Лист страшенно переймається важливістю своєї місії, бо хоче, щоб непросте бажання дівчинки обов’язково здійснилося. Але перш ніж це станеться, йому доведеться пережити багато випробувань і пройти довгий шлях… Історія неодмінно захопить вашу дитину.
 
5. «Пан Коцький, Міра і море» Оксана Лущевська
Міра мріє про море, але ж воно так далеко! Одного дня до неї приходить незвичайний гість, і от уже Міра вирушає в дивовижну мандрівку. Які пригоди на неї чекають? Що трапиться з Мірою на шляху? Чи дістанеться вона до моря? Книжка-картинка українською та англійською мовами розповідає про дружбу, мрії і фантазії, а також про потребу вибору в захопливих та інколи непростих життєвих ситуаціях.
 
6. «Історії про Пандімуна» Крістіна Нгуєн
У книзі представлені історії про Пандімуна, або як його називають друзі Панді – це серія захопливих оповідань про маленьке панденятко та його пошук свого місця у світі.
 
7. «Пригоди вужа Ониська» Сашко Дерманський
Кумедна, зворушлива й цікава історія про дружну, хоч і строкату компанію. Байдуже, що герої не надто пухнасті. Вони теж страшенно милі. Вужик Онисько, жабка Одарочка, мишка Евридіка, хробачок Кузя і жук Джек – справжні друзі. А їхні пригоди – на суходолі, на воді й у повітрі – просто шалені!

пʼятниця, 10 червня 2022 р.

Діти мають право

Станом на початок 2020 року кожна десята дитина у св
іті віком від п’яти років тим чи іншим чином була залучена до дитячої праці – це приблизно 160 мільйонів дітей.
 
Наприкінці минулого століття за ініціативою Міжнародної організації праці (МОП) було засновано Всесвітній день боротьби з дитячою працею, який з того часу щороку відзначається 12 червня.
 
Діти в усьому світі регулярно займаються оплачуваною і неоплачуваною працею, яка, хоча й не завдає їм шкоди, та все ж є неприпустимою, оскільки діти або занадто малі, щоб працювати, або ж їхня діяльність є потенційно небезпечною для їх фізичного і розумового розвитку, а також ця діяльність обмежує можливість дітей (чи позбавляє їх такої можливості взагалі) здобувати освіту і набувати соціальні навички. У найменш розвинених країнах 1 з 4 дітей (віком від 5 до 17 років) займається роботою, що вважається шкідливою для здоров’я та розвитку дитини.  
 
Тема Дня 2022 – «Діти мають мріяти, а не працювати у полі». Вона має на меті привернути увагу до необхідності збільшення інвестицій у системи соціального захисту для створення міцних основ соціального захисту, а також захисту дітей від дитячої праці. Протягом останніх кількох десятиліть спостерігався відчутний прогрес у скороченні масштабів дитячої праці, однак останнім часом темпи цього прогресу, на жаль, уповільнилися.
 
Потужним інструментом у боротьбі з бідністю і підтримці вразливих груп населення є державні системи соціального захисту, які дозволяють запобігти дитячій праці під час важких для родин життєвих ситуацій. Але слід зазначити, що станом на 2020 рік тільки для близько 47% населення світу була доступна соціальна допомога. Майже три чверті дітей, близько 1,5 мільярда людей, не мають соціального захисту.
 
Для того, щоб досягти суттєвих результатів у викоріненні дитячої праці, необхідно збільшувати інвестиції в універсальні системи соціального захисту як частину комплексного і всеосяжного підходу до розв’язання цієї проблеми. 

пʼятниця, 3 червня 2022 р.

Охороняємо – процвітаємо 🌱🌍

5 червня відзначатиметься Всесвітній день охорони навколишнього середовища – найбільша міжнародна подія, присвячена охороні довкілля, яку 1972 року започаткувала Програма ООН з довкілля (ЮНЕП). З того часу в усьому світі щорічно 5 червня проходять різні заходи, спрямовані на привернення уваги до проблем охорони навколишнього середовища та пошук їх розв’язання.
 
Одна з цілей Дня – надихнути і підштовхнути людей до позитивних змін. Участь у заходах до Дня охорони навколишнього середовища бере понад 150 країн, при цьому до цих заходів долучаються уряди, комерційні й некомерційні підприємства, освітні заклади, знаменитості та взагалі усі люди, яким не байдуже, що буде з нашою планетою далі.
 
Люди стають рушійною силою змін на краще, надаючи підтримку підприємствам і урядам. А дії великих організацій можуть мати трансформаційний вплив на ситуацію з охороною довкілля.
 
Щороку Всесвітній день охорони навколишнього середовища приймають різні країни, де, власне, і проходять усі ключові офіційні заходи. Державою, що приймає День, 2022 року є Швеція. Цього дня Швеція неодмінно скористається нагодою продемонструвати деякі зі своїх новаторських активностей, пов’язаних з охороною довкілля, які вона провадить уже протягом 50 років. ЮНЕП працюватиме у тісному контакті зі Швецією і разом за допомогою тематичних статей і коротких відео в інтернеті вони покажуть світові свої інноваційні рішення щодо охорони навколишнього середовища.  
 
Цього року тема Всесвітнього дня довкілля – «Тільки одна Земля». Акцент робиться на сталому житті у гармонії з природою. Захист і відновлення нашої планети вимагає колективних дій у глобальному масштабі.
 
Якщо ви бажаєте долучитися до активностей, пов’язаних з охороною довкілля, зробити це дуже просто – сортуйте сміття, використовуйте енергоощадні лампи, використовуйте екоторбинки, здавайте макулатуру, обирайте корисне для себе та природи, відмовтеся від одноразових пляшок і посуду, обирайте найбільш екологічний транспорт, економте воду.

середа, 1 червня 2022 р.

«Коли закінчиться війна, Я хочу тата обійняти»

Сьогодні відзначається День захисту дітей. Діти – це сенс життя. Діти – це майбутнє. У цей день нам би дуже хотілося влаштувати цікавий розважальний захід для малечі, але, на жаль, ми не можемо цього зробити – цього року війна росії проти України позбавила нас такої можливості. А ще через війну багато українських дітей втратили можливість безпечно гратися надворі, спокійно гуляти вулицями своїх міст і селищ, просто жити у своїй домівці, добре харчуватися, спокійно спати... Війна відібрала в українських дітей дуже багато чого.
 
Ми сподіваємося, що вже наступного року у День захисту дітей ми запросимо малечу до бібліотеки і проведемо для них якийсь веселий і пізнавальний захід, почитаємо разом з ними позитивні вірші чи казки, а поки що до вашої уваги добірка віршів про ті реалії, у яких зараз, на жаль, змушені жити українські діти: бомбардування, обстріли, життя у підвалах, голод, поранення, втрата батьків і багато-багато сліз. Попри всі жахи, які зараз переживає наша країна і наші діти, ми віримо у нашу перемогу і в те, що українські малюки вже незабаром назавжди витруть сльози зі своїх личок і почнуть усміхатися і радісно сміятися. Сподіваємося увесь світ допоможе нам захистити українських дітей.