пʼятниця, 10 січня 2025 р.

Книжкові підсумки 2024 року📚 📊

У цьому дописі ми хотіли б відзначити ключові тенденції та вподобання українських читачів за підсумками 2024 року
📖🏆.
 
Перш за все з радістю ділимося новиною про те, що зросла популярність українськомовних видань😊.
 
️Згідно з даними, отриманими в результаті дослідження Українського інституту книги, 2024 року 76% книг, прочитаних українцями, були українською мовою, що на 20% більше порівняно з 2023 роком.
 
Також в результаті опитувань стало відомо, що 38% українців читають книги у вільний час кілька разів на тиждень, тоді як 34% не розглядають читання як спосіб дозвілля, посилаючись на брак часу (45%), фізичні труднощі (27%) або відсутність інтересу (24%).
 
📕❤Жанрові вподобання
Як показує експрес-дослідження книжкового ринку «Видавничий інфобум – 2024», проведене «Укрінформом», 2024 року українські читачі найчастіше віддавали перевагу літературі для дітей і підлітків. На другому місці – книги з психології, мотивації та саморозвитку, третє місце посіла сучасна українська проза. На четвертому місці в цьому рейтингу – сучасна світова проза, на п’ятому – містика, фентезі, фантастика. Детективи й трилери посідають шосте місце. Найменш популярними серед українських читачів виявилися такі жанри, як поезія, графічні романи, бізнес-література та книги з історії.
 
💡🙇‍♂️Мотиви читання
Самовдосконалення: 43%
Любов до читання: 38%
Відпочинок: 31%  
 
📓💰Витрати на книги
Згідно з результатами дослідження «Українського інституту книги», 46% опитаних українців за останні три місяці витратили на книги від 500 до 2000 гривень. Найактивнішими покупцями є українці віком від 30 до 39 років.
 
🏛Відвідування бібліотек
Регулярними відвідувачами бібліотек (не рідше одного разу на місяць) є 5% дорослих респондентів, ще 7% бувають у бібліотеці бодай раз протягом року. Ми дуже сподіваємося, що 2025 року ці показники зростуть. Перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко з цього приводу зазначила:
 
“Бібліотеки мають бути майданчиками гуртування спільноти, особливо в маленьких населених пунктах, де, крім бібліотеки, часто немає жодного іншого закладу культури чи громадського простору. Нашим завданням має бути збільшення цього показника. З одного боку, рівень читання у нас високий, і ми перевершуємо в цьому деякі країни. Але з іншого боку, ми не надаємо достатній доступ до літератури, до книжки нашим громадянам.»
 
📔👧Читання серед дітей
Як показало  дослідження агенції «Info Sapiens», проведене на замовлення Українського інституту книги, 2024 року 52% опитаних дітей читали книги виключно для задоволення, що на 13% більше, ніж 2023 року. Діти, чиї батьки є активними читачами, в 1,5 раза частіше отримують задоволення від читання та вдвічі частіше діляться враженнями про прочитані книги.
 
🌟📗Найпопулярніші книги 2024 року в Україні
Хоча точні дані про найпопулярніші книги 2024 року можуть варіюватися залежно від джерела, ось декілька видань, які здобули значну увагу українських читачів (за жанрами):
 
📌Українська класика
Твори таких авторів, як Тарас Шевченко, Іван Франко та Леся Українка, залишаються незмінно популярними серед читачів, особливо з огляду на збільшення інтересу до національної літературної спадщини.

📌Сучасні українські автори
Романи, що відображають сучасні реалії та виклики, зокрема твори про війну та соціальні зміни, здобули широку аудиторію та позитивні відгуки критиків. Одними з найпопулярніших книг в цій категорії є «За Перекопом є земля», Анастасії Левкової, «Спитайте Мієчку» Євгенії Кузнєцової, «Там, де заходить сонце», Олени Пшеничної, «Катананхе» Софії Андрухович, «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка та інші.
 
📌Закордонні бестселери
Перекладені українською мовою твори відомих іноземних авторів також мали попит, особливо серед молоді. Великий попит серед українців мали книги «Покинь, якщо кохаєш» Коллін Гувер, «Сім чоловіків Евелін Г’юго» Тейлор Дженкінс Рід, «Бузкові дівчата» Келлі Марти Холл, «Посібник з убивства для хорошої дівчинки» Голлі Джексон, «Втеча з табору 14» Блейна Гардена та інші.
 
📌Дитяча література
Книги для дітей, що поєднують захопливі сюжети з освітніми елементами, стали фаворитами серед юних читачів та їхніх батьків. Одними з найпопулярніших книг для дітей в Україні минулого року стали: «Казковий ліс. Пригоди єнотів-бешкетників» та «Різдвяний настрій єнотів-бешкетників» Юлії Олефір, «36 і 6 котів» і «36 і 6 собак» Галини Вдовиченко, «Пес Патрон і Великий Т» та «Пес Патрон і Шкарпетковий монстр» Юліти Ран та ін.
 
📌Світова класика
В цій категорії найбільшу популярність серед українців 2024 року мали такі книги, як «Будденброки» Томаса Манна, «Емма» Джейн Остін, «Зустрінемось у серпні» Ґабріеля Ґарсії Маркеса, «Орландо» Вірджинії Вулф та інші.
 
Загалом, 2024 рік продемонстрував збільшення інтересу українців до читання, особливо до українськомовних видань та національної літератури.

Немає коментарів:

Дописати коментар