вівторок, 29 січня 2019 р.

Літературні новинки 2019-го року


Якщо Ви справжній літературоман та вже перечитали усе, що тільки можна було, а тепер з нетерпінням чекаєте на щось новеньке, Вас точно зацікавить цей допис, адже в ньому ми пропонуємо до Вашої уваги деякі книжкові новинки, якими цього року обіцяють порадувати українські видавництва.

Розпочати хочемо з містичного роману П'єра Ді-Бі-Сі «Сніданок з Борджіа», що розповідає про життя після смерті. Переклад цього твору українською мовою (адаптація тексту українською виконує Олена Фешовець) 2019-го року планує видати «Вавилонська бібліотека».

Видавництво Анетти Антоненко вже готує до друку збірку новел української письменниці Євгенії Кононенко «Празька химера». У збірці представлені історії психологічної химерної реальності, якої насправді не існує. Бажання пізнати таємне та непізнане, пошуки того, без чого немає сенсу жити, та прекрасний чорний гумор – саме так можна коротко описати «Празьку химеру».
Одне з найвідоміших видавництв нашої країни, «Видавництво Старого Лева», цього року також видасть чимало цікавих творів. Однією з новинок стане атмосферний роман «Залишок дня» Кадзуо Ішіґуро, що описує спогади про минуле дворецього Стівенса. Під час відпустки, головний герой подорожує та пригадує різні події, котрі йому довелося пережити під час його багаторічної служби в будинку лорда Дарлінгтона. Також «Видавництво Старого Лева» обіцяє 2019-го року випустити роман «Лінкольн у бардо» Джорджа Сондерса. У книзі йдеться про одну ніч із життя Авраама Лінкольна, коли 16-ий президент США поховав свого 11-літнього сина. Крім того, відомо, що незабаром «Старий лев» випустить нову книгу українського журналіста й письменника Доржа Бату «Франческа. Володарка офіцерського жетона».

Харківське видавництво «Віват» також видасть деякі цікавинки художньої літератури. Наприклад, очікується вихід скандального роману Ґебріел Теллент «Моя найдорожча», котрий на думку Стівена Кінга є шедевром; детективу відомого французького письменника Мішеля Бюссі «Чорні водяні лілії», який отримав не тільки високу оцінку критиків, але ще і п’ять літературних премій; книжки Еріка Вюйара «Порядок денний» – цікавого та неочікуваного роману про нацистську Німеччину, котрий  2017-го року отримав найпрестижнішу нагороду Франції в сфері літератури – Гонкурівську премію.

Ми впевнені, що 2019-го року українські видавництва потішать нас ще багатьма літературними новинками, тож чекаємо! 

субота, 26 січня 2019 р.

Павло Чубинський: 180-ліття автора гімну України


27 січня виповнюється 180 років від дня народження автора гімну України, Павла Платоновича Чубинського.
Павло Чубинський (1839-1884) – український етнограф, географ, історик, фольклорист, автор вірша «Ще не вмерла Україна» (1862 р.), що починаючи з 1992 року є національним гімном України.

Народився Павло Платонович Чубинський 27 січня 1839 р. на хуторі поблизу Києва в сім’ї бідного дворянина. Навчався в Петербурзькому університеті на юридичному факультеті. У студентські роки брав участь у діяльності петербурзької української громади. Повернувшись до України, протягом 1861-1862 рр. писав статті для «Основи» та «Киевских губернских ведомостей».

Географічна діяльність Чубинського зробила його відомою і авторитетною особою в офіційних наукових колах. Саме Чубинський домігся від уряду створення Південно-Західного відділу Російського географічного товариства у Києві, котрий відіграв дуже важливу роль у збиранні, вивченні та популяризації фольклорних, історичних, етнографічних та археологічних пам’яток на території України.

Загалом, Чубинський записав майже чотири тисячі обрядових пісень, триста казок, у шістдесяти місцевостях зафіксував та опрацював говірки, звичаї, повіря, прикмети.

На жаль, життя Павла Чубинського було недовгим та дуже непростим. Йому доводилося працювати в складних умовах періоду переслідування української культури царським урядом, пережити заслання, проте навіть незважаючи на усі труднощі, він устиг зробити так багато, що, на думку його друга та співробітника Федора Вовка, його заслуг вистачило б і на декількох професійних учених.

Павло Чубинський помер 1884 року у рідному селі під Києвом.
Література:
1. Мишанич С. Павло Чубинський – автор українського гімну. Видавництво «Бібліотека українця». Київ – 1997.
2. Чередниченко Д. Павло Чубинський. – К.: Видавничий дім «Альтернативи», 2005. – 376 с.
3. Шаров. 100 видатних імен України. Видавничий дім «Альтернативи». – Київ, 1999.
4. 100 видатних українців. – К.: Видавництво Арій, 2006. – 496 с.





пʼятниця, 25 січня 2019 р.

Ласкаво просимо до нашої бібліотеки



Сонце сяє, сліпить очі, відбиваючись від снігу.
Люди, мов мурахи, поспішають хто куди.
Завітайте до бібліотеки, почитайте книгу,
Із літературою тепліше навіть у морозні дні.
К. Андрощук

неділя, 6 січня 2019 р.

Легенда футболу: 80-ліття Валерія Лобановського


Для відвідувачів нашої бібліотеки організовано виставку, присвячену видатному українцю – Валерію Васильовичу Лобановському, з дня народження якого 6 січня цього року виповнилося 80 років. В. В. Лобановський по праву вважається легендою світового футболу. Він був одним із найкращих тренерів за всю історію цього виду спорту. Багаторічний наставник команди «Динамо» Київ, восьмиразовий чемпіон СРСР, шестиразовий володар Кубку СРСР, п’ятиразовий чемпіон України, триразовий володар Кубку України. Крім того, Валерій Васильович тричі був тренером збірної СРСР, разом з якою ставав срібним призером чемпіонату Європи. 
7 травня 2002 року просто під час футбольного матчу у В. В. Лобановського стався інсульт. На жаль, через п’ять днів потому легендарний спортсмен помер. 15 травня 2002 року В. Лобановському посмертно було присвоєно звання Героя України. 2015-го року на честь Валерія Лобановського названо проспект у Солом’янському та Голосіївському районах міста Києва.

Література:
1. Сила в движении: Книга-альбом / Сост. Гостев В. Т., Чайковский А. М., Черневич Г. Л. – М.: Физкультура и спорт, 1984. – 239 с., ил.
2. Лобановский В. В. Бесконечный матч. – М.: Физкультура и спорт, 1989. – 191 с., ил. – (Сердца, отданные спорту).
3. 100 видатних українців. – К.: Видавництво Арій, 2006. – 496 с.
4. Симонян Н. П. Футбол – только ли игра? / Лит. запись Т. Александровой. – М.: Мол. гвардия, 1989. – 287[1]. с., ил. – (Спорт и личность).
5. Блохин О. В. Экзаменует футбол: Повесть о футболе, написанная совместно с Игорем Заседой. – К.: Молодь, 1986. – 208 с. – (Знаменосцы спорта).
6. Ігор Шаров. 100 видатних імен України. Видавничий дім «Альтернативи». – Київ, 1999.
7. Симаков В. И. Футбол: простые комбинации. – М.: Физкультура и спорт, 1987. – 144 с., ил.
8. Очкурова О. Ю., Рудычева И. А., Ильченко А. П. 50 знаменитых спортсменов Украины / Худож. оформитель Л. Д. Киркач-Осипова. – Харьков: Фолио, 2004. – 511 с. – (100 знаменитых).
9. «Динамо» Киев. Фотоальбом. Киев, «Мыстецтво», 1988
10. «Динамо» (Київ) – 80. 5-6 вересня 2007