пʼятницю, 10 березня 2017 р.

Лірик, поет, співець кохання, патріот



29 січня цього року відбулось перепоховання відомого українського поета Олександра Олеся на Лук'янівськім кладовищі  м. Києва. Його прах перевезено з м. Прага, де він перебував в еміграції до 1944 року.
Олександр Олесь, справжнє ім'я якого Олександр Кандиба, народився 5 грудня 1878 року на Сумщині в селянсько-чумацькій сім'ї. В чотири роки вже навчився читати і  відбулось його перше знайомство з творами Т. Шевченка.
Перший творчий дебют відбувся у рукописних журналах - вірші "Комета" та "Первоцвіт". Високу оцінку за свої твори він отримав від першої у царській Росії жінки-професора Олександри Єфіменко, що спонукало його творити далі.
Визначною подією у його житті стала поїздка до Полтави на відкриття пам'ятника Котляревському у 1903 році. Саме там він знайомиться з Л. Українкою, Б. Грінченком,          М. Коцюбинським. Знайомство з велетнями українського слова спонукало його перейти на написання творів тільки українською.
В тому ж році він знайомиться зі своєю майбутньою дружиною Вірою Свадковською, яка подарувала йому сина Олега Ольжича та вперше підписує твори  "Олесь".
В 1905 році в альманасі "Багаття" вперше публікуються його твори. Заводить міцну дружбу з О. Кобилянською та В. Гнатюком, знайомиться з І. Франком та П. Тичиною.
Поезія Олеся сповнена загадкових ритмів, мелодій, тонів стала невичерпним джерелом для композиторів. Понад 80 відомих світових композиторів  клали Олесеві рядки на музику, створивши більше двох сотень музичних творів різних жанрів. Талановиті українські композитори М. Лисенко, Я.Степовий, К.Стеценко, С.Людкевич та інші щедро прилучилися до музичної інтерпретації чистої, дзвінкової криниці його слова.  
Загальнонародне визнання приніс автору вірш "Чари ночі", що нині співається як народна пісня : 
         - Сміються, плачуть солов'ї
           І б'ють піснями в груди:
           "Цілуй, цілуй, цілуй її,-
           Знов молодість не буде!"

Після Жовтневої революції 1917 року змушений емігрувати, залишивши дружину і сина в Україні. Там він пише свої найкращі твори "Минуле України в піснях" та "Земля обітована".
Коли розпочалась Друга світова війна, син Олександра Олеся стає учасником руху Опору. В червні 1944 році нацисти його схоплюють і закатовують у концтаборі Заксенгаузен. А в липні того ж 1944 року не стало і самого Олександра Олеся.

                        Книжкова виставка & і літературна година
                            "Лірик, поет, співець кохання, патріот"


 

Немає коментарів:

Дописати коментар