середа, 31 липня 2019 р.

5 класних книжок про подорожі

Хороша книжка обов’язково повинна бути у валізі будь-якої людини, яка вирушає у подорож. Довгі переїзди автобусом або потягом чи авіаперельоти зазвичай бувають дуже нудними, але книжка може допомогти не просто «вбити» цей час, а провести його приємно та корисно. До того ж, читання книг про подорожі може допомогти вам дізнатися більше про ті місця, до яких ви вирушаєте. Що більше вам відомо про те чи інше місце, то краще ви його зрозумієте.

Сьогодні ми пропонуємо вам ознайомитися з п’ятіркою одних із найкращих книжок про мандри, які надихнуть вас на подорожі до далеких країн.
«На дорозі», Джек Керуак
Ця класична книжка Джека Керуака про покоління бітників була видана ще 1957 року, проте вона і досі залишається однією із найкрутіших книжок про подорожі. Одразу скажемо, що цей твір автобіографічний. Герой на ім’я Сал залишає Нью-Йорк та подається на захід. Він подорожує потягом, знаходить нових друзів та просто весело проводить час. Розчарування героя у своєму звичному житті та його бажання побачити світ це те, що є близьким та зрозумілим багатьом із нас. Особливо позитивним моментом у цій історії є те, що, подорожуючи, герой поступово стає кращим, сильнішим та більш упевненим у собі.
«Марокко: Рік у Касабланці», Тахір Шах
Ця книга заснована на реальних подіях. Надихнувшись спогадами про свої марокканські канікули в дитинстві, вже дорослий Шах вирішує придбати будинок у Касабланці. Він перевозить свою родину з Англії до Африки в надії вирватися з похмурого та монотонного життя в Лондоні та подарувати своїм дітям сонячне безтурботне дитинство. Але не все так просто… Героєві у Касабланці доведеться мати справу з корупцією, місцевою бюрократією, злодіями, джинами та іншими складнощами на шляху до спокійного життя на новому місці. Слід відзначити, що автор цієї книжки вміє зробити так, щоб читач не міг відірватися від його твору до самого його завершення – відмінний майстер слова.
«Алхімік», Пауло Коельйо
Звичайно, хтось може сказати, що ця книжка бразильського письменника вже встигла всім набриднути, що читати її – банально і т.д… АЛЕ беззаперечним фактом є те, що ця книжка про те, як іти за своєю мрією, одна з найкращих та найвідоміших книжок у світі. Герой твору – молодий пастух Сантьяго з Іспанії, який за покликом свого серця вирушає до Єгипту. Під час своїх довгих мандрів Сантьяго вчиться любити та пізнає сенс життя. Уся книжка наповнена прекрасними та надихаючими афоризмами. От, наприклад, одна з найкращих цитат із книжки: «Мене цікавить лише те, що тут і тепер. Зумієш жити тут і тепер – будеш щасливим… Життя стане святом, великим карнавалом, бо життя — це мить, яку ми проживаємо саме тепер».
«Загублене Місто Z», Девід Гранн
У цій книзі описані спроби дізнатися, що трапилося з британським полковником Персі Фосеттом, котрий вирушив до амазонських джунглів у пошуках загубленого міста Z – легендарної столиці інків Ельдорадо. Поєднуючи історію, біографію та подорожі, автор книги вміло переплітає інформацію про життя Персі та його експедиції із науковими основами, на яких ґрунтується міф про місто Z та про ймовірність існування в Амазонії надрозвиненої цивілізації. З цього твору ви дізнаєтеся багато цікавого про місце, в якому відбувається дія, та про історію його мешканців, котрі жили там задовго до того, як жителі Заходу прибули туди, щоб знищити корінне населення.
«Пляж», Алекс Гарленд
У цій історії Алекса Гарленда ви зможете приєднатися до головного героя на ім’я Ричард та його товаришів у їхній подорожі в пошуках райського Пляжу. Герої книжки, як і багато хто з нас, бажають зробити щось незвичне та змінити своє буденне життя, але той рай, якого вони прагнули, це просто ілюзія… Це повчальна історія про те, як мандрівники-мрійники прагнуть знайти ідеал, але врешті-решт цей ідеал руйнується.

Книжки про подорожі часто надихають нас відвідати віддалені місця та уявити, як ми робимо щось неймовірне. Сподіваємося, що книжки з сьогоднішнього допису надихнуть вас помандрувати світом і пережити щось абсолютно нове.

понеділок, 29 липня 2019 р.

8 найбільш унікальних бібліотек світу

Вам подобається бувати у бібліотеці? Навіть якщо ви не шукаєте якусь конкретну книжку, чи подобається вам ходити поміж книжковими полицями, гортати сторінки, а потім брати почитати щось неочікуване? Погодьтеся, в цьому є щось незвично приємне. Та є бібліотеки, які цінні не тільки книжками, які в них зберігаються. Пропонуємо вашій увазі вісім унікальних бібліотек з різних куточків світу, які ви неодмінно забажаєте відвідати не тільки заради книжок, а й заради надзвичайних відчуттів, які ці бібліотеки можуть вам подарувати.

1. «Епос», Норвегія
Ця бібліотека-корабель подорожує невеликими містечками та селищами, розміщеними у трьох повітах Норвегії. Ця незвичайна бібліотека почала працювати 1959 року. На кораблі одночасно можливо зберігати не більше 6000 книжок. Ще 20000 книжок тим часом видані читачам на руки. Інколи на кораблі проходять культурні заходи, такі як музичні виступи або театральні вистави. Часто буває так, що заходи, організовані в бібліотеці «Епос» це єдині культурні події, доступні у тих місцях, які відвідує цей унікальний корабель.

2. «ТАРДІС», м. Детройт, Мічиган, США
Цю маленьку вуличну бібліотеку збудував Ден Земке, який, вочевидь, був великим прихильником серіалу «Доктор Хто», адже бібліотека є точною копією машини часу та космічного корабля «ТАРДІС» із серіалу. Міні-бібліотека вміщує у собі тільки 140 книжок, але все одно користується популярністю. Цікаво, що Д. Земке брав участь у місцевій програмі з розвитку читання серед молоді та вирішив облаштувати бібліотеку «ТАРДІС» для того, щоб відволікти юнаків та дівчат від екранів компютерів і телефонів.

3. Бібліотека Васконселос, м. Мехіко, Мексика
Цю бібліотеку, розташовану в північній частині Мехіко, ЗМІ називають «мегабібліотекою». Її площа – понад 400000 квадратних метрів, а книжковий фонд нараховує більш як 470 000 екземплярів.

4. Публічна бібліотека Мак-Аллен, м. Мак-Аллен, Техас, США
Стара бібліотека міста Мак-Аллен поступово стала занадто маленькою для місцевої спільноти, і з цим потрібно було щось робити. Місцеві мешканці поміркували та перенесли бібліотеку до приміщення, де раніше розміщувався магазин «Вол-Март». Після зміни локації відвідувачів у бібліотеці стало вдвічі більше, ніж раніше.

5. Бібліотека ілюстрованих книжок, м. Івакі, Японія
Ця бібліотека головним чином обслуговує три дошкільних дитячих заклади, проте вона гостинно приймає і дорослих відвідувачів, котрі приходять, щоб побачити її велику міжнародну колекцію дитячих книжок. Річ у тому, що книжки тут розміщуються не за корінцями, а обкладинками догори, тому що діти перш за все звертають увагу на малюнки. У бібліотеці загалом доступно близько 10000 книжок.

6. Пляжна бібліотека, м. Албена, Болгарія
Цю бібліотеку було збудовано на пляжі чорноморського курортного міста Албена в Болгарії 2013 року. У бібліотеці на пляжі доступно понад 2500 книжок на десяти різних мовах.

7. «Зброя масового навчання» або бібліотека-танк, Аргентина
Винахідливий митець Рауль Лемесоф вирішив створити унікальну мобільну бібліотеку та переробив автомобіль «Ford» 1979 року на машину, схожу на танк, і розмістив на ній книжки. Лемесоф подорожує на своєму винаході Аргентиною та привозить літературу усіх жанрів до маленьких бідних містечок своєї країни.

8. Безкоштовна бібліотека Хаскелл на кордоні, м. Станстед, Квебек, Канада ТА м. Дербі Лайн, Вермонт, США
Це єдина бібліотека у світі, що розташована не тільки у двох різних містах одночасно, вона розташована у двох різних країнах. Її спеціально було збудовано на самісінькому кордоні США та Канади, щоб забезпечити прикордонне населення спільним місцем для навчання та культурного збагачення. Вхідні двері бібліотеки розташовані на території США, в той час як абонемент і книгосховище розташовані на території Канади. Читальна зала є інтернаціональною: посередині неї є справжня межа, яка позначає кордон.

Якщо наразі ви не маєте можливості відвідати одну з цих унікальних бібліотек, то відкладіть це на майбутнє, а поки що завітайте до найближчої районної бібліотеки 😉.

пʼятниця, 26 липня 2019 р.

5 книжок, які назавжди можуть змінити життя будь-якої жінки

Книжки мають велику силу: вони не просто дають нам змогу забути про реальність та переміститися кудись дуже далеко, вони дають нам практичні поради, лікують душевні рани та часом допомагають подивитися на світ іншими очима. В цьому дописі пропонуємо вашій увазі п’ять неймовірних книжок, які неодмінно повинні бути у списку «Обов’язково для прочитання» кожної жінки:
«Під скляним ковпаком» Сильвії Плат. У цій книзі авторка дуже реалістично та відверто зображає психічний розлад – «чорну» депресію головної героїні. Крім цього особистий досвід авторки дозволив їй точно описати життя жінок 1950-х років: їхню боротьбу за рівні права, протистояння загальноприйнятим нормам суспільства, згідно з якими до жінок звикли ставитися зневажливо. Головна героїня твору переживає душевний злам, замислюється про самогубство, а потім повільно повертається до реальності. Цей роман вперше було видано 1963 року, але він настільки глибоко емоційний, що знаходить відгук у серцях читачів і сьогодні.
«Перерване життя» Сюзанни Кейсен. «Часто божевільною є уся родина, проте усю родину не можна відіслати до лікарні, а тому божевільним називають когось одного та саме його туди відсилають», – так написала Сюзанна Кейсен, згадуючи про той час, коли вона в юні роки перебувала у психіатричній лікарні. Саме таким спогадам присвячено роман «Перерване життя». В ньому авторка чудово зображає «паралельний всесвіт» на тлі світу реального, який постійно змінювався наприкінці 1960-х років. Цей роман дозволить вам зовсім з іншого боку поглянути на здоровий глузд і божевілля, на психічні розлади та причини їх виникнення. У книзі Кейсен також підіймає тему самогубства, роздвоєння особистості та несприйняття суспільством людей із психічними захворюваннями. Проникливе й точне відтворення подій із життя авторки на сторінках цієї книжки не відпускатиме вас до самого кінця твору.
«Персеполіс» Маржан Сатрапі. Це перший графічний роман іранської письменниці Маржан Сатрапі. В ньому авторка розповідає про свою юність, яка припала на часи Ісламської революції в Ірані. У творі Сатрапі детально зображає свої намагання зрозуміти, що відбувалося навколо неї, та пристосуватися до хаосу, який тоді панував. Цей хвилюючий твір змусить вас міркувати, сміятися і плакати.
«Прекрасні дрібниці» Шеріл Стрейд. Колись авторка цієї книжки працювала автором колонки порад інтернет-видання «The Rumpus» і мала псевдонім «Лапочка». Книжка «Прекрасні дрібниці» це збірка тих колонок з порадами. В них йшлося про любов, втрати, горе та зради. Поради пронизані проникливістю та любов’ю, її відповіді читачкам зрозумілі, відверті та доречні. Кожна жінка зможе знайти у книзі щось корисне для себе.
«Сама впевненість» Кетті Кей та Клер Шипман. Цей бестселер обов’язково має прочитати кожна жінка, яка працює. Роман ґрунтується на новаторських дослідженнях у сфері генетики, статевої ідентичності та поведінки людини. У творі йдеться про надзвичайно важливу роль упевненості в своїх силах для досягнення професійного успіху. Унікальність цієї книги полягає у тому, що вона дає мудрі та ефективні поради.

А тепер мерщій шукати одну з перелічених вище книжок та нумо самовдосконалюватися!

середа, 24 липня 2019 р.

6 неперевершених класичних книжок у стилі «загадка зачиненої кімнати»

Протягом останніх років книжки у стилі  «загадка зачиненої кімнати» знову стали дуже популярними. Більш нові твори, такі як «У темному-темному лісі» Рут Уейр або «Дев’ять ідеальних незнайомців» Ліани Моріарті не тільки очолюють списки бестселерів, а також відроджують інтерес читачів до старих добрих детективів, написаних за класичною схемою: компанія незнайомців або друзів опиняється у пастці в якомусь невеликому приміщенні або на ізольованій території, а десь поряд розгулює вбивця – це ж класика жанру!
Ця схема відіграє важливу роль в історії детективної літератури завдяки таким іменитим письменникам, як Агата Крісті та Джон Діксон Карр. Тож, якщо ви відчуваєте ностальгію або просто бажаєте ближче познайомитися з культовими творами, котрі допомогли зробити цей жанр таким популярним, чому б вам не почитати одну з найвідоміших детективних книжок? Неважливо, читатимете ви їх уперше чи в п’ятнадцяте, ці класичні детективи точно вас не розчарують.
«І не лишилось жодного» (або «Десять негренят») Агати Крісті
Жоден перелік детективів не буде повним без твору легендарної Агати Крісті. І хоча одразу декілька романів авторки можна віднести до категорії «загадка зачиненої кімнати», саме роман «І не лишилось жодного» є обов’язковим для прочитання прихильниками цього жанру. У цій книзі 1939 року йдеться про те, як восьмеро людей, кожен зі своїми таємницями, приймають запрошення відвідати ізольований острів. По прибуттю туди їх зустрічають слуги – сімейна пара Роджерсів. На острові виявляється, що жоден із гостей не знайомий із господарем. Увечері дворецький за вказівкою господаря ставить до програвача платівку і гості чують свій обвинувальний вирок: кожен з них винен у якомусь злочині, проте залишився без покарання. І от тепер на них усіх чекає розплата…
«Безтілесна людина» Джона Діксона Карра
Вибір твору Джона Діксона Карра – це завжди правильний вибір, адже його дуже часто називають майстром «загадок зачиненої кімнати». Але якщо ви бажаєте почитати дійсно класичну книжку в цьому жанрі, вам неодмінно потрібно розпочати з роману Карра 1935 року «Безтілесна людина». Цей твір багато хто вважає найвидатнішим серед творів автора, справжнім витвором мистецтва. У романі йдеться про розслідування вбивства професора Грімо. Чоловіка було загадковим чином вбито у його власному кабінеті, при цьому єдині двері, які є в кімнаті, залишаються зачиненими зсередини. Ще більш фантастичним фактом є те, що у коридорі біля кабінету професора стояли люди, саме в момент його смерті…
«Токійський зодіак» Содзі Сімада
Цей роман  1981 року починається з убивства відомого та заможного художника у його студії. Обставини цього жорстокого злочину дуже незвичні, адже студію було зачинено зсередини. Далі відбувається ціла низка інших загадкових убивств. Минає не одне десятиліття і за містичну справу, яка так довго не давала спокою місцевим мешканцям та поліції, береться детектив Кійосі Мітараї. Ця книжка здатна полоскотати нерви навіть затятим фанатам трилерів. У певний момент оповіді Сімада повідомляє читачеві, що наразі в нього є вже достатньо ключів для того, щоб самостійно розгадати таємницю, та чи варто робити це завчасно?
«Таємниця жовтої кімнати» Гастона Леру
Цей роман Гастона Леру вийшов 1908 року. У книзі йдеться про те, як репортер Жозеф Рультабійль прибуває до замку Гланд’є, в якому стався напад на доньку власника маєтку, Матільду Станжерсон. Жертва зазнала дуже важких травм і тому не здатна дати жодних корисних свідчень щодо того, як злочинець зумів вчинити на неї напад у кімнаті, яку, звичайно ж, було зачинено зсередини. Читаючи цю книжку, звертайте увагу на ілюстрації до неї. На них ви побачите плани-схеми поверхів та мапи, які демонструють, що увійти або вийти з приміщення непоміченим майже неможливо.
«Раптом у себе вдома» (або «В колі родини») Крістіанни Бренд
Ця книжка, опублікована 1946 року, стала третьою у серії книжок Крістіанни Бренд про інспектора Кокріл. Вона є яскравим прикладом твору у стилі «загадка зачиненої кімнати». Що ж відбувається в романі? Сера Річарда знаходять мертвим у невеликому приміщенні на території його величезного маєтку. Цікаво, що він помирає саме тієї ночі, коли збирався позбавити спадщини своїх нащадків. З цієї причини інспектор вважає, що один із членів родини жертви і є вбивцею. Вражає те, що злочинець не лишив жодних слідів, і зовсім не зрозуміло, як йому вдалося вийти або увійти.
«Вбивства у будинку десяти кутів» Юкіто Аяцудзі
Цей роман 1987 року, безперечно, віддає данину поваги Крісті, Карру та іншим знаменитим письменникам, які працювали в детективному жанрі. У центрі роману сім членів університетського детективного клубу, котрі проводять тиждень на безлюдному острові, на якому за рік до цього було вбито одразу кілька людей. Кожен із героїв бере собі псевдонім за іменем або прізвищем своїх улюблених авторів, котрі писали детективи: Еллері, Агата, Карр, Орци, Леру та По. Незабаром невідомий убивця починає забирати життя і самих членів клубу. Виникає питання: який зв'язок між усіма цими злочинами? Власне, цю книжку довго вважали ключовою точкою в історії японського детективного жанру. Переклад англійською вперше з’явився тільки 2015 року.
Сподіваємося, ми змогли вас зацікавити і викликати бажання взятися до прочитання однієї зі згаданих вище книжок уже найближчим часом. Що може бути краще за хороший детектив із закрученим сюжетом під час літньої відпустки? Хутчіш до бібліотеки на пошуки гарного детективу!

понеділок, 22 липня 2019 р.

Видатні та знамениті. Запрошуємо на виставку

Бібліотека пропонує вам відвідати дуже цікаву та пізнавальну книжкову виставку «100 великих, знаменитих». На цій виставці представлено багато книжок про видатних людей, про найвідоміші загадки й таємниці, місця, події і т. д. Далі пропонуємо вам розглянути кілька книжок із цієї експозиції.
«100 знаменитих людей України», Скляренко В.М., Харченко Т.М., Очкурова О.Ю., Рудичева І.А.
Україна подарувала світу багато яскравих і цікавих особистостей. І сто героїв цієї книжки – лише невеличка частина з них. Автори намагалися представити в ній найвидатніші постаті минулого і сучасності, які своєю працею і талантом прославили країну, вплинули на хід її історії. Тому поряд із життєписами тих, хто здавна вважався символом української нації (Б.Хмельницький, Т.Шевченко, Леся Українка, І.Франко, М.Грушевський), тут вміщено нариси про тих, хто тривалий час залишався ізгоєм для своєї країни (І.Мазепа, С.Петлюра, В.Винниченко, Н.Махно, С.Бандера).
Є у книзі і біографії героїв політичного небосхилу, учасників «помаранчевої революції» – В.Ющенка, Ю.Тимошенко, О.Мороза, В.Литвина, чиї імена нині стали візитною карткою України у світі.
«50 знаменитих українських книг», Андрусенко В.П., Загребельна Л.С., Козир Є.В., Петрова Л.П.
«Що більше читаю, то сильніше відчуваю дивовижну насолоду та поезію цієї літератури. Чиста вона, як кристал, тепла, мов літній вечір, неочікувано оригінальна, не схожа на жодну іншу», – так відгукувалася про твори українських авторів польська письменниця Е.Ожешко на початку ХХ століття.
За віки свого існування українська література пройшла довгий та нелегкий шлях, особливо якщо врахувати історичні умови, далеко не сприятливі для її розвитку (майже до кінця ХІХ ст. вона була офіційно заборонена царськими наказами), і нині посідає гідне місце у світовій культурі.
В книзі «50 знаменитих українських книг» представлені не тільки відомі в усьому світі класики української літератури – Г.Сковорода, Т.Шевченко, Панас Мирний, І.Франко, П. Загеребельний, – але і сучасні письменники – Ю.Андрухович, О.Забужко, С.Жадан, Ю.Покальчук, А.Курков, Б.Чичибабин та багато інших.
Ця книжка розрахована не на спеціалістів з історії української літератури, а на широкого читача, а головна її мета полягає в тому, щоб, долучивши його до кращих досягнень українських майстрів художнього слова, викликати в нього зацікавленість у рідній культурі.
«100 знаменитих американців»
Америка – видатна країна, і люди, котрі її прославили, котрі творили її історію, відомі в усьому світі. Сто героїв цієї книжки – лише невелика частина з їх числа. Не всі вони народилися в США, багато хто з них в різний час у пошуках кращої долі приїхали сюди з інших країн, і спочатку їх називали дещо зневажливо – «емігрантами». Проте їхня діяльність, наполеглива праця призвели до того, що вони одержали повне право вважатися американцями. Комусь для цього знадобилися роки, а комусь – ціле життя… В книзі ви знайдете життєписи політиків (Бжезинського, Кіссінджера, Олбрайт) та письменників (Азімова, Драйзера, Лондона), кіноакторів (Брандо, Гарбо, Гейбла) та президентів (Вашингтона, Джефферсона, Кеннеді), спортсменів (Навратілової, Сампраса, Вейсмюллера) та винахідників (Белла, Браунінга, Зворикіна) і багатьох інших відомих людей, чиї імена тепер назавжди асоціюються з Америкою.
«50 знаменитих диваків»
Ця книжка присвячена людям, без яких світ був би нудним та нецікавим, котрі звикли жити за принципом, найточніше сформульованим італійцем Артуро Графо: «Прямуй своїм шляхом, і нехай люди кажуть що завгодно». Одним словом, ця книжка про диваків. У ній йтиметься про філософа Діогена та геніального Ейнштейна; невтомного «правдолюба» барона Мюнхгаузена та «батька» кібернетики Вінера; письменника Марка Твена та художника Сальвадора Далі. Чимало оригіналів серед політиків та суспільних діячів (райхсканцлер Німеччини Отто Бісмарк, губернатори Москви та Києва Остерман і Фундуклей), військових (Аракчеєв, Суворов, Григорій Воронцов, Ланжерон), а також меценатів, підприємців і навіть найбагатших людей планети (наприклад, мільярдер-авіатор Говард Х’юз або мільярдер-хіпі Річард Бренсон). Всім відомі імена наших сучасників, представників богеми, відомих своєю епатажною поведінкою та екстравагантними витівками: Майкла Джексона, Жанни Агузарової та багатьох інших. Вони дуже різні, герої цієї книги, які жили та живуть у різних країнах та епохах, проте, мабуть, їх об’єднують неординарність, непередбачуваність, прагнення дивувати та дивуватися. Часом за відверто провокативною манерою поведінки приховується бажання змінити світ, але хіба ж не диваки прокладають шляхи, якими рано чи пізно підуть розсудливі?
Обов’язково завітайте до бібліотеки та ознайомтеся з виставкою. Ви неодмінно дізнаєтеся багато нового та цікавого 😉.

середа, 17 липня 2019 р.

Ріка життя Олени Пчілки

17-го липня 1849 року у м. Гадяч Полтавської губернії народилася відома українська письменниця, перекладачка, громадська діячка, член-кореспондент Всеукраїнської академії наук Олена Пчілка (справжнє ім'я Ольга Петрівна Косач). Мати поетеси Лесі Українки, Михайла Косача, Ольги Косач-Кривинюк, Оксани Косач, Миколи Косача та Ізидори Косач-Борисової, сестра професора Михайла Драгоманова, дружина Петра Косача.

Олена Пчілка походила з родини дрібного поміщика. В сім’ї було шестеро дітей, двоє з яких – Олена Пчілка та Михайло Драгоманов – у майбутньому стали дуже відомими особистостями. Ще в дитинстві Олена Петрівна захопилася літературою та українською фольклористикою. До 12 років дівчина навчалася вдома, а потім у Київському пансіонаті шляхетних дівчат, який закінчила 1866 року.
1868 року разом із чоловіком П. Косачем Олена Пчілка виїхала до Новограда-Волинського, до місця його служби. На Волині Олена Пчілка займалася етнографією, записувала пісні, обряди, народні звичаї, збирала зразки народних вишивок. Усі ці матеріали в подальшому стали основою для її великої праці «Український орнамент».

У родині Косачів народилося шестеро дітей, серед яких була і одна з найвидатніших постатей української літератури – Леся Українка.
Творчий шлях Олени Пчілки розпочався з перекладів творів Пушкіна та Лермонтова. 1876 року у Києві світ побачила її книжка «Український народний орнамент», яка і принесла їй справжню славу. 1881 року Пчілка видала збірку перекладів творів Миколи Гоголя, Олександра Пушкіна та Михайла Лермонтова «Українським дітям». З 1883 року у львівському журналі «Зоря» почали виходити друком її власні вірші та оповідання. 1886 року було опубліковано збірку поезій «Думки-мережанки».
Наприкінці 1890-х років Косачі переїздять до Києва. Там Олена Пчілка завідувала літературним відділом «Київського літературно-артистичного товариства», виступала з доповідями про українських, російських та польських письменників. Цікаво, що 1903 року на відкритті пам'ятника Іванові Котляревському у Полтаві Олена Пчілка виступила українською мовою і таким чином порушила категоричну заборону, встановлену царською владою. 1905 року Пчілка разом із ще трьома делегатами української інтелігенції у Санкт-Петербурзі на перемовинах з царським прем'єром графом Сергієм Вітте добивалася скасування багаторічної заборони на україномовний друк і шкільництво, проте позитивних результатів ці перемовини, на жаль, не принесли. Протягом 1906–1914 рр. була видавцем журналу «Рідний Край».

У своїх творах Олена Пчілка висловлювала протест проти денаціоналізації, русифікації, національного і політичного гніту. Власне, національні й соціальні мотиви переважали у творчості Пчілки. Ольга Петрівна Драгоманова (Олена Пчілка) була активною громадською діячкою, боролася за майбутнє відродження національної культури, за право говорити, писати й друкувати книжки рідною мовою. Олена Пчілка не визнавала більшовицького режиму і саме за антибільшовицькі виступи 1920 року її було заарештовано в Гадячі. Після звільнення Пчілка виїхала до міста Могилів-Подільський, де проживала до 1924 року, а пізніше до самої смерті проживала в Києві.

Померла Олена Пчілка 4-го жовтня 1930 року. Її було поховано в Києві на Байковому кладовищі.

Олена Пчілка була однією з найосвіченіших жінок свого часу, її творчий доробок становить дуже важливий внесок у розвиток української літератури, науки та культури.

понеділок, 15 липня 2019 р.

Дивовижна країна Китай. Цікаві факти

А чи відомо вам, що 2019 рік оголошено роком Китаю в Україні?

Бібліотека пропонує вам відвідати цікаву книжкову виставку, присвячену цій дивовижній країні, а також у цьому дописі ми б хотіли поділитися деякими цікавими фактами про Китай.
Китай – це прекрасна загадкова країна, яка абсолютно точно вразить навіть затятих мандрівників, які вже встигли побачити багато цікавих місць. Цій країні, безсумнівно, є що запропонувати туристам.

Розпочнемо з загальних відомостей. Офіційна назва Китаю – Китайська Народна Республіка. Ця мальовнича держава, розташована у Східній Азії, є найбільшою за чисельністю населення у світі. Китай посідає третє місце у світі за величиною своєї території.

Китайська цивілізація вважається однією з найстаріших у світі. Деякі китайські вчені стверджують, що їхній країні може бути вже п’ять тисяч років. Відомо, що ще у давні часи в Китаї існували системи адміністративного управління, які постійно вдосконалювалися, і це, звичайно, створювало очевидні переваги для китайської держави. На територію Китаю регулярно нападали вороги, котрі бажали його захопити, але більшість із них врешті-решт самі піддавалися китаїзації та ставали частиною китайського етносу. Сучасне китайське суспільство це результат багатовікового культурного та політичного взаємопроникнення та взаємодії з багатьма народами Азії.

На сьогодні КНР посідає одне з провідних місць у світі за об'ємами експорту, а за об'ємом закордонних інвестицій Китай і взагалі є рекордсменом. У свою чергу КНР і сама інвестує мільярди доларів у інших країнах.

КНР є світовим лідером за виробництвом більшості видів промислової продукції. Китай – найбільший світовий експортер. Саме Китаю належать найбільші в світі золотовалютні резерви.
Цікаві факти про Китай:
1. Розмір Китаю приблизно такий самий як розмір континентальної частини США, проте в Китаї тільки один офіційний часовий пояс. На території континентальної частини США чотири часових пояси.
2. У Гонконгу побудовано більше хмарочосів, ніж у будь-якому іншому місті світу.
3. Китайський зовнішній ліфт Байлун підіймає туристів на висоту понад 300 метрів на оглядовий майданчик на вершині гори.
4. 2010 року під час розкопок у Китаї знайшли каструлю, вік якої становить близько 2400 років.
5. Китайський палацовий комплекс «Заборонене місто» в Пекіні містить близько 9000 кімнат.
6. Якщо зібрати разом усі залізничні лінії Китаю, вони б обігнули земну кулю двічі.
7. Розчин, який використовувався для скріплення каменів Великої Китайської стіни, було зроблено з клейкого рису.
8. На півдні Китаю можна зустріти рожевих дельфінів.
9. Китайський новий рік святкується протягом 15 днів.
10. У Китаї кожен рік представлено 12-ма тваринами.

Завітайте на спеціальну виставку до бібліотеки, щоб дізнатися ще більше цікавої інформації про дивовижний Китай!


четвер, 11 липня 2019 р.

Київський укріпрайон: 78 років тому почалася оборона Києва

11-го липня 1941 року розпочалася виснажлива і тривала оборона столиці України від фашистських загарбників, яка завершилася тільки 19 вересня – через 71 день…

Ще 22 червня Київ атакував ворог і таким чином наша столиця стала прифронтовим містом з самого початку війни. Гітлерівці були впевнені, що їм вдасться захопити Київ одразу ж, але вони помилилися – наші герої відбивали ворожі атаки протягом довгих 2,5 місяців.

Отже, 11-го липня фашисти, після захоплення Житомира (9 липня), були вже біля річки Ірпінь за 15 кілометрів від Києва. Війська південно-західного фронту отримали завдання зупинити наступ німців, які вже підходили до столиці. Так, війська під командуванням генерала Потапова та генерала Музиченка розпочали контрнаступальну операцію і, хоча і ціною великих втрат, їм вдалося пригальмувати ворога і провалити їхню спробу захопити Київ одразу після початку війни.

Прості кияни почали записуватися до добровольчих військ – до Червоної армії, до народного ополчення і винищувальних батальйонів. Всього тоді воювати пішло близько 290 тисяч киян. Столичні заводи виготовляли бойову техніку, зброю та боєприпаси. У Києві було сформовано 13 винищувальних батальйонів і 19 загонів народного ополчення, до складу яких увійшло майже 33 тисячі осіб. У першій половині серпня 1941 року саме цим людям разом із бійцями Південно-Західного фронту вдалося зупинити атаку ворога на столицю, адже втративши 100 тисяч своїх військовиків, гітлерівці зрозуміли, що їм не вдасться швидко захопити Київ і тимчасово відступили.

Однак це була тільки короткочасна перерва, яка просто дала змогу нашим воїнам перепочити. Незабаром бої на Південно-Західному фронті поновилися. Головною метою гітлерівців тоді була Москва, до якої вони проривалися через Київ, але оборона нашої столиці їх стримувала. І все ж таки німці змогли завдавати суттєвого удару по війську Південно-Західного фронту і почали захоплювати одне українське місто за іншим. 15 вересня ворог зміг об'єднати свої війська біля Лохвиці та замкнути Київ у кільце, повністю його оточивши. 17 вересня наші війська вийшли з Києва, а гітлерівці остаточно його захопили.

В ході операції з оборони Києва Південно-Західний фронт втратив від 500 до 665 тисяч осіб, більшість з яких потрапила у полон. Загинуло багато командирів і політпрацівників.

Зараз ми знаємо, що оборону столиці України 1941 року було провалено через некомпетентне керівництво І. Сталіна. Проте, навіть попри катастрофічне завершення операції з оборони Києва, вона була надзвичайно важливою з політичної та військово-стратегічної точки зору. Більш як на два місяці нашим військовим вдалося відтермінувати прохід німців далі на схід, завдяки чому стало можливо здійснити евакуацію багатьох людей і цінного майна, а також підготуватися до подальших бойових дій.

Героїчна оборона Києва, безумовно, відіграла величезну роль у зриві плану Гітлера та його офіцерів щодо швидкого захоплення СРСР.

Пам'ятаймо та шануймо бійців, полеглих у боях 1941 року під час захисту нашої столиці!

вівторок, 9 липня 2019 р.

Які класичні книжки незабаром буде екранізовано?

У Голлівуді зараз знімається багато кінострічок, заснованих на книжках, але здебільшого екранізуються відносно нові твори, опубліковані протягом останнього десятиліття. Якщо ж говорити про класичні книжки, на жаль, зовсім небагато з них зараз переробляється на художні фільми. Звичайно, хотілося б побачити на великому екрані більше культових романів, але ми радіємо і тій невеликій кількості улюблених класичних книжок, над кіноадаптаціями яких зараз працюють голлівудські майстри. У цьому дописі пропонуємо вашій увазі кілька відомих класичних літературних творів, на які цього або наступного року ми можемо очікувати у кінотеатрах. Отже:

«МАЛЕНЬКІ ЖІНКИ» ЛУЇЗИ МЕЙ ОЛКОТТ
Вайнона Райдер у ролі Джо Марч завоювала наші серця ще 25 років тому (і, до речі, за цю ролі її було номіновано на премію Оскар) після виходу фільму «Маленькі жінки» 1994 р., заснованого на однойменному романі. І от сестри Марч повертаються на екрани. Цього разу роль Джо зіграє Сірша Ронан. Ролі інших сестер – Мег, Бет та Емі – зіграють Емма Уотсон, Елайза Сканлен і Флоренс П’ю відповідно. Такі голлівудські зірки, як Меріл Стріп, Тімоті Шаламе та Лора Дерн також зіграють у цьому фільмі.  У США вихід нової версії «Маленькмх жінок» заплановано на кінець грудня 2019 року.

«ПОКЛИК ПРЕДКІВ» ДЖЕКА ЛОНДОНА
Якщо ви небайдужі до фільмів про тварин, на кшталт «Марлі та я», нова екранізація відомого роману Джека Лондона також повинна вас зацікавити. Фільм, так само як і книжка-оригінал, оповідає історію розумного домашнього собаки на ім’я Бак, якого викрали з домівки у сонячній Каліфорнії та продали на далеку та холодну Аляску перевізникам вантажів. Окрім прекрасного собаки у новій стрічці зіграють Харрісон Форд, Ден Стівенс, Карен Гіллан, Бредлі Уітфорд та Омар Сі.

«ТАЄМНИЙ САД» БЕРНЕТ ФРЕНСІС ГОДҐСОН
Класичний роман для дітей авторки Бернет Френсіс Годґсон екранізували вже неодноразово, проте найвідомішою його кіноверсією і досі залишається стрічка 1993 року, в якій знялася Меггі Сміт. Цього року нова стрічка, заснована на романі «Таємний сад», із Коліном Фертом спробує перевершити версію ’93 року. Так само як і книжка-оригінал 1911 року, нова кінострічка оповість нам історію Мері Леннокс – юної дівчинки, яка після смерті батьків переїжджає жити до маєтку свого дядька (якого грає К. Ферт). Там дівчинка починає товаришувати зі своїм хворим кузеном Коліном. Діти знаходять покинутий чарівний та прекрасний таємний сад. З цього моменту починається все найцікавіше. Роль Мері у стрічці цього року зігріє юна зірка Діксі Егерікс.

«ДЕВІД КОППЕРФІЛД» ЧАРЛЬЗА ДІККЕНСА
Напівавтобіографічний культовий твір Чарльза Діккенса 1849 року також незабаром буде екранізовано. Як і літературний роман, кінострічка детально зобразить нам життя та пригоди головного героя – Девіда Копперфілда – з самого його нещасливого дитинства і до моменту, коли він здійснить свою мрію і стане письменником. Кажуть, що нова стрічка стане сучасним переказом знаменитого роману. Головну роль у фільмі зіграє Дев Патель, якого 2017 року було номіновано на Оскар. Також ролі у фільмі зіграють Тільда Суінтон та Гвендолін Крісті.

Що ж, чекатимемо з нетерпінням на вихід цих чудових стрічок!



четвер, 4 липня 2019 р.

Запрошуємо на виставку «Українські обереги»

Обереги для українців завжди були і залишаються дуже важливими, вони – наші давні захисники. Оберіг – це символ нашої віри у вище заступництво. В нашого народу обереги присутні скрізь – і в одязі, і в побуті, і в роботі. Вишиванки, віночки, намисто, вишиті рушники, витинанки, хрести, ляльки-мотанки, писанки, калинові та вербові гілочки і т. д. – це ті речі, які споконвіку допомагали нам, українцям, почуватися у більшій безпеці. Ми вирішили нагадати людям про такі прості і водночас важливі та корисні речі, як обереги, а тому влаштували у бібліотеці виставку, присвячену саме їм.
З цієї виставки ви зможете дізнатися багато цікавого не тільки про обереги, але і про різні українські традиції, звичаї, свята й обряди. Пропонуємо вашій увазі наступні книжки:
«Українська родина: Обряди і традиції», Лідія Орел
Книжка висвітлює обряди та звичаї українського народу, які з давніх часів зберігалися та передавалися від покоління до покоління впродовж його життя та побуту: родини, хрестини, пострижини, виховання дітей, молодіжні вечорниці та досвітки, весільні обряди, ярмаркування тощо. У книзі також доступні відомості про народне будівництво (хата, громадські будівлі, вітряки). Це етнографічні нариси, наукові розвідки та польові дослідження. Видання, ілюстроване світлинами, містить календарні та родинно-побутові пісні з нотами. Книжка сподобається усім шанувальникам народної культури українців.
«Українці: Свята. Традиції. Звичаї», укладач Іван Коверець
У книзі висвітлено національні особливості українських свят, традицій, звичаїв та пов’язаних з ними атрибутики і символіки – з давнини до сьогодення. Видання розкриває багатство, образність і співучість української мови. Особливий інтерес ця книжка становить для тих, хто захоплюється збиранням та накопиченням матеріалів і інформації з краєзнавства, а також популяризацією української мови – одного з головних чинників незалежності нашої держави, національних звичаїв, традицій та обрядів, що сприяє відродженню національної самосвідомості українського народу.
«Українознавство: Хрестоматія-посібник у 2 книгах», В.С. Крисаченко
Навчальна хрестоматія-посібник з українознавства. До видання залучені тексти зарубіжних і вітчизняних авторів різних епох, поглядів та орієнтацій, які були одностайні в оцінці великої ролі українського феномена в історії. Загалом матеріал покликаний створити цілісну картину генези України як геополітичної реальності. Видання тематично розділене на дві книги: перша присвячена висвітленню історичного образу України, а друга окреслює особливості її самовизначення та з’ясовує сутність української ідентичності – особливості національного характеру, мови, мислення, ментальності.
«Українські традиції»
Це видання – унікальна антологія, чудове джерело знань для всіх, хто бажає відчути, чим жив український народ від давніх-давен до нашого часу. «Влес-книга», Геродотова «Скіфія», Апокрифи та Житія перших руських святих, українські легенди, народні пісні й думи, а також інші цінні пам’ятки – усі разом, зібрані тут матеріали формують цілісну картину духовної та культурної діяльності українців у різні часи та епохи.
«Українські традиції і звичаї», В.М. Скляренко, А.С. Шуклінова, В.В. Сядро
Українці – одна з найдавніших націй у світі, яка має багаті народні традиції. Це видання із серії «Дитяча енциклопедія» розповість дітям про витоки наших традицій, про те, як формувалися вірування, обряди та світогляд нашого народу – весь той великий скарб народної мудрості, який ми отримали у спадок від своїх пращурів.
В усі часи наші діди-прадіди шанували те, що ми сьогодні називаємо символами, або оберегами, народні звичаї і традиції. Давайте ж і ми з вами пам’ятатимемо й шануватимемо їх, адже вони є важливою складовою того, що робить нас тими, хто ми є – українцями!