Сторінки

пʼятниця, 15 листопада 2024 р.

Слово сильніше за ґрати 🗣️

🛈
15 листопада відзначається Міжнародний день письменників, які перебувають в ув'язненні.

Тема письменників, які перебувають у в'язниці, є дуже важливою, адже вона привертає увагу до питання свободи слова, творчої свободи і прав людини. Цей День був започаткований 1981 року Міжнародним ПЕН-клубом для підтримки тих письменників, які стали жертвами репресій, ув'язнення або переслідування через їхню творчість, політичні погляди чи громадянську позицію.
 
На жаль, у багатьох країнах свобода слова і досі залишається привілеєм, а не правом. ПЕН-клуб, створений у 1921 році для підтримки письменників, вже понад століття захищає права тих, кого переслідують за погляди чи творчість.
 
🇺🇦Тема переслідуваних українських письменників є особливо важливою, адже історія української літератури тісно пов’язана з боротьбою за свободу слова, незалежність і права людини. Багато українських авторів зазнали репресій, ув'язнення чи переслідування через їхню творчість та національну позицію.
 
🪶1. Василь Стус (1938–1985) – один із найвідоміших українських поетів-шістдесятників, який став символом незламності духу і боротьби за правду. Він відкрито виступав проти радянського режиму, писав критичні вірші та есеї, у яких захищав українську культуру та права людини. Його творчість забороняли, а 1972 року Стуса вперше заарештували й засудили до ув’язнення за антирадянську діяльність. Після звільнення він продовжував писати, але вже 1980 року його знову заарештували і засудили на 10 років. Стус помер у таборі на Уралі 1985 року. Його смерть залишається однією з найбільших трагедій української літератури, а його твори стали символом боротьби за свободу.
 
🪶2. Лесь Курбас (1887–1937). Хоча Лесь Курбас більш відомий як театральний режисер і новатор, він також був видатним драматургом і письменником. Курбас заснував театр «Березіль», який став осередком новаторського українського театрального мистецтва, що висміював радянську пропаганду. 1933 року його заарештували й звинуватили у «націоналізмі» та «антирадянській діяльності». Курбаса розстріляли 1937 року в урочищі Сандармох разом з іншими українськими інтелектуалами під час масових репресій. Його праці були заборонені, але нині він вважається одним із найвизначніших діячів української культури.
 
🪶3. Микола Хвильовий (1893–1933) – український прозаїк і поет, один із лідерів літературного відродження 1920-х років. Він вірив у культурний розвиток незалежної України, а його гасло «Геть від Москви!» стало закликом до культурної незалежності від радянського впливу. За свої погляди і критику режиму Хвильовий потрапив під посилений нагляд НКВС, а багато його друзів-літераторів були арештовані чи розстріляні. 1933 року, після масових репресій серед його колег і друзів, Хвильовий покінчив життя самогубством. Його твори були заборонені в Радянському Союзі, а сам він став символом «Розстріляного Відродження».
 
🪶4. Олена Теліга (1906–1942) – українська поетеса й активістка, яка боролася за українську незалежність. Під час Другої світової війни вона повернулася до окупованого нацистами Києва, де брала активну участь у діяльності ОУН (Організація українських націоналістів). У лютому 1942 року Телігу разом з її чоловіком затримали й стратили в Бабиному Яру. Її смерть стала символом самопожертви заради незалежності України.
 
🪶5. Іван Світличний (1929–1992) – український поет, критик, перекладач і правозахисник, один із лідерів шістдесятників. Світличний відкрито виступав проти утисків української культури та підтримував ув’язнених письменників. У 1960-х роках його переслідували за участь у літературних дискусіях і критику радянського режиму, а 1972 року заарештували та засудили на 7 років таборів. Світличний був не тільки письменником, але і великим моральним авторитетом для багатьох. Через переслідування його здоров'я значно погіршилося, і він помер 1992 року.
 
🪶6. Олег Сенцов (нар. 1976) – сучасний український режисер, письменник і активіст, відомий своїм опором російській окупації Криму. 2014 року він був затриманий російськими спецслужбами, підданий тортурам і засуджений до 20 років ув'язнення за сфабрикованими звинуваченнями у тероризмі. Його випадок набув широкого міжнародного резонансу. Сенцову вдалося вижити в нестерпних умовах колонії, а 2019 року його звільнили в рамках обміну полоненими. Його твори стали важливим свідченням боротьби українців за свободу.
 
🪶7. Микола Куліш (1892–1937) – український драматург, один із найвизначніших представників української модерністської драми. У своїх п'єсах він сміливо порушував питання національної ідентичності, критикував радянську систему та бюрократію. Його роботи викликали значний резонанс, через що він зазнав репресій. 1934 року Куліша заарештували, а 1937 року його розстріляли в урочищі Сандармох.
 
🪶8. Олександр Довженко (1894–1956) – український кінорежисер, сценарист і письменник, якого вважають класиком українського кіно. Він створював фільми, що висвітлювали українське життя та історію, проте часто піддавався цензурі й тиску. Довженко постійно був під наглядом радянської влади, його ідеї обмежували, а багато сценаріїв заборонили. Хоча Довженко не був ув’язненим, його можна вважати жертвою радянського режиму, адже багато його творів так і не побачили світ через репресивну цензуру.
 
🪶9. Наталя Забіла (1903–1985) – одна з найвідоміших українських дитячих письменниць, яка зазнала репресій у 1930-х роках за «буржуазний націоналізм». Її книги піддавалися цензурі, а саму Забілу переслідували через її родинне походження і творчість. Хоча вона уникла фізичного ув'язнення, їй довелося обмежити свою діяльність, а багато її творів піддавалися редакційній цензурі.
 
Переслідування українських письменників було частиною боротьби радянського режиму проти української ідентичності, мови та культури. Сучасна Україна пам'ятає своїх героїв, і їхня творчість нагадує нам про важливість свободи слова та незалежності. Кожен із цих авторів залишив у спадок не тільки літературні шедеври, але й приклад незламності духу.
 
Відомі іноземні письменники, які перебували в ув’язненні чи під переслідуванням:
 
Лю Сяобо (Китай) – лауреат Нобелівської премії миру, був відомий як письменник та активіст за права людини. За свою критику китайського уряду і боротьбу за демократичні зміни він був неодноразово заарештований. Лю Сяобо помер 2017 року під домашнім арештом, що стало разючим нагадуванням про ситуацію з правами людини у Китаї.
 
Оскар Вайлд (Велика Британія) – ірландський драматург і письменник, був засуджений до двох років примусових робіт за «непристойну поведінку». Його перебування в тюрмі глибоко вплинуло на його життя і творчість, а листи з ув'язнення, зокрема «De Profundis», стали символом страждання і спокути.
 
Нині, на жаль, багато письменників і журналістів продовжують зазнавати утисків. Наприклад:
 
Рейчел Манжієма (Руанда), яка була ув'язнена через публікації, що критикують владу.
 
Мухаммед Аль-Кадірі (Саудівська Аравія) – саудівський поет і критик, який був заарештований через висловлювання на соціально-політичні теми.
 
Насрін Сотуде (Іран) – відома адвокатка і письменниця, яка боролася за права жінок і була ув'язнена в Ірані за «антиурядову діяльність».
 
ПЕН-клуб проводить численні кампанії для захисту ув’язнених письменників. Amnesty International та Human Rights Watch – організації, які теж ведуть активну діяльність щодо захисту прав і свобод митців.
 
💡Література була, є і буде важливим інструментом свободи, а ми, читачі, підтримуючи літературу і право митців на творчість, робимо свій внесок у захист демократичних цінностей.

Немає коментарів:

Дописати коментар