Сторінки

пʼятниця, 28 червня 2024 р.

Як добре ви знаєте Конституцію України⚖️📜🇺🇦 (онлайн-вікторина)

«Конституція – оберіг нашої державності»


28 червня відзначається День Конституції України. Нагадаємо, що 28 червня 1996 Верховна Рада України прийняла нову Конституцію України – першу Конституцію незалежної української держави🧾.
 
📝Конституція – головний нормативно-правовий акт держави, який закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, права та обов’язки громадян👨️.
 
📍Наша Конституція складається з преамбули та 14 розділів. У преамбулі підкреслюється, що ВР України ухвалює цю Конституцію – Основний Закон України від імені українського народу – громадян України всіх національностей.
 
Після ухвалення Конституції Основний Закон України змінювався кілька разів. При цьому в Конституції України 1996 року передбачена досить жорстка процедура внесення до неї змін і доповнень. Для схвалення відповідних змін до різних її розділів вимагається від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу Верховної Ради. Якщо ж зміни скасовують чи обмежують права й свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи загрожують територіальній цілісності держави, то Конституція України взагалі не може бути змінена. Конституцію України також не можна змінити в умовах воєнного або надзвичайного стану.
 
До Дня Конституції України бібліотека імені Олександра Довженка підготувала для вас тематичну вікторину. Пропонуємо, перевірити, як добре ви знаєте Конституцію України, відповівши на запитання💡🤓👇:

вівторок, 25 червня 2024 р.

Романи-жахи оживають: 5 страхітливих місць, що надихнули авторів романів в жанрі горор 🧛‍♂️🧟‍♂️🦇

До вашої уваги топ-5 моторошних місць, які надихнули письменників на створення відомих романів жахів. Якщо ви любите трилери та містичні твори, вам буде цікаво почитати про реальні місця, які так чи інакше пов’язані з відомими книгами в цьому жанрі, а, можливо, ви навіть наважитеся відвідати ці локації.
 
🕸️ «Будинок екзорциста» («Екзорцист»)
Можливо, ви знаєте про «Будинок екзорциста» в Джорджтауні, штат Вашингтон, де знімали відомий фільм «Екзорцист», але чи знаєте ви, що, за чутками, книга «Екзорцист» Вільяма Пітера Блатті була створена під впливом історії про одержимого 14-річного хлопчика, яка сталася у 1940-х роках у селищі Бель-Нор, штат Міссурі? Кажуть, що Роланд Доу (це псевдонім одержимого хлопчика) під час нападів використовував спіритичну дошку для спілкування зі своєю покійною тіткою. 🏚Будинок на Роанок Драйв 8435 добре знають усі місцеві і він давно вважається «місцем жахів», адже саме в цьому будинку троє священників займалися вигнанням демона з Роланда👨🏻️. На жаль, врешті-решт хлопця довелося перемістити до лікарні «Alexian Brothers» через його страшні напади агресії.  Хоча будинок на Роанок Драйв 8435 закритий для відвідувачів, а лікарня «Alexian Brothers» взагалі зачинилася назавжди, просто перебуваючи поруч із цими двома місцями, неможливо не почуватися моторошно. Ще довгий час після екзорцизму сусіди повідомляли, що в будинку все ще відбуваються паранормальні явища, а деякі навіть кажуть, що демон, який «заволодів» Роландом, і досі знаходиться в будинку😱.
 
🕸️Готель «Стенлі» («Сяйво»)
Готель «Стенлі» в Естес-Парк, штат Колорадо, це популярне нині місце, яке надихнуло легендарного Стівена Кінга на написання роману «Сяйво». Провівши ніч у готелі «Стенлі», Кінг був вражений жахіттям, що йому наснилося, коли він з дружиною зупинився в номері 217. За збігом обставин, вони були єдиними двома гостями в готелі на той час, так само як і герої Кінга з «Сяйва». З моменту відкриття у 1909 році у готелі «Стенлі» сталося чимало нещасних випадків, зокрема вибух газу, а також звідти часто надходять повідомлення про паранормальну активність👻.
 
🕸️Замок Франкенштейна («Франкенштейн»)
У готичному романі жахів Мері Шеллі «Франкенштейн, або Сучасний Прометей», написаному 1818 року, доктор Франкенштейн кидає виклик законам природи, щоб створити жахливу істоту, яка спричиняє хаос і жах🧟‍♀️. Цей класичний роман перетворив замок Франкенштейна (Burg Frankenstein) (неподалік від німецького міста Дармштадт (земля Гессен) на туристичну атракцію, оскільки багато хто стверджує, що саме цей замок надихнув Шеллі на написання її знаменитої книги. Хоча сьогодні це фактично руїни, відвідувачі все ж можуть замовити індивідуальні екскурсії по замку або відвідати різноманітні музичні й театральні фестивалі в самому замку. Кожного Гелловіну у замку Франкенштейна проводяться тематичні горор-заходи🎃.
 
🕸️Будинок Вінчестерів («Привиди Дому на пагорбі»)
Книга «Привиди Дому на пагорбі» Ширлі Джексон не заснована на реальних подіях, однак кажуть, що саме будинок Вінчестерів у Сан-Хосе, штат Каліфорнія, надихнув письменницю на створення її знаменитого роману. Сара Вінчестер була вдовою Вільяма Вінчестера, сина Олівера Вінчестера, винахідника знаменитої гвинтівки. Реконструкція будинку, яку зробила Сара, передбачала створення дверей, що ведуть у нікуди, а також замурованих вікон та хитромудрих візерунків у готичному й романському стилі. Після такої суттєвої і доволі дивної зміни будинку люди казали, що, можливо, Сара втратила здоровий глузд і почали ширитися чутки, що жінка створила будинок для духів з потойбіччя😨. Подейкували, що на неї дуже сильно вплинула втрата чоловіка і доньки. Насправді на створення книги «Привиди Дому на пагорбі» письменницю надихнули різні будівлі, але з усіх них будинок Вінчестерів є найбільш моторошним ×͜×.
 
🕸️Замок Слейнс («Дракула»)
Усім прихильникам горор-романів варто також відвідати і замок Слейнс, що розташований у Шотландії в окрузі Абердіншир на березі Північного моря🏰. Це красива, але моторошна будівля, яка, ймовірно, надихнула Брема Стокера на написання «Дракули»🧛🏻. Річ у тім, що саме під час роботи над своїм знаменитим романом, Стокер гостював у господарів замку. Хоча на думку деяких прихильників знаменитого готичного роману, на замок Дракули більше схожий замок Бран (Румунія), замок Слейнс все ж є більш ймовірним джерелом натхнення Стокера, адже знаходиться він значно ближче до того місця, де письменник народився. Замок, який колись був величною спорудою, нині, на жаль, має вигляд напівруїн, однак, кажуть, що, перебуваючи неподалік цих руїн, можна відчути, що за вами хтось (або щось) спостерігає👁.
 
💁Якщо вам пощастить відвідати місця, про які йшлося у цьому дописі, чи якщо ви вже бували в них, діліться своїми враженнями у коментарях.

четвер, 20 червня 2024 р.

Співи, вірші й скоромовки на свіжому повітрі ♪(๑ᴖ◡ᴖ๑)♪ ☀️

Бібліотека естетичного виховання імені Олександра Довженка для дорослих ЦБС Солом'янського району м. Києва організувала розважально-виховний захід для вихованців дитячого садочка № 225.
 
Бібліотеки Солом’янки регулярно організовують і проводять такі заходи, тому що ми вважаємо вкрай важливим дарувати нашим користувачам і дітлахам позитивні емоції, допомагати їм дізнаватися щось нове і цікаве, створювати сприятливі умови для відпочинку і розваг ✺◟(👁 ͜ʖ👁).
 
Гарна погода і безпекова ситуація дозволили провести зустріч на свіжому повітрі 🌿. Гостем і зіркою заходу став  композитор, музикант і виконавець пісень Ігор Якубовський. Пан Ігор співав для дітей українські пісні, а діти з задоволенням до нього долучалися; а ще вчили вірші, читали скоромовки і на останок танцювали запальні танці під гітару 🎶📖 🎸˚.
 
Ми дякуємо Ігорю Якубовському за цікаву програму та прекрасні емоції, які він подарував дітлахам, дякуємо вихователям садочка № 225 і дякуємо діткам за їхню активність і зацікавленість 🤗.

середа, 19 червня 2024 р.

Будь гордий, що ти – ром, будь вільний, наче птиця» 💃🏻 ☾⋆。𖦹 °✩

Роми
– чи не найбільш таємничий народ у світі. Цей народ має дуже давнє коріння, початки якого сягають ще 5 сторіччя. До циган часто ставляться дещо стереотипно і доволі негативно, однак насправді основними рисами характеру ромів, за словами тих, хто знає їх особисто, є щедрість, гостинність, вірність сімейним традиціям. А ще це часто дуже творчі й талановиті люди.
 
На жаль, часто можна стикнутися з нетолерантним ставленням до ромів, у тому числі і в нашій країні. Станом на травень 2021 року уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова зазначала, що Україні мешкає від 200 до 400 тис. ромів. Ми завжди маємо пам’ятати, що роми – це громадяни України, які мають свою культуру, особливості, ведуть своєрідний спосіб життя. Роми, як і українці, або будь-яка інша національна спільнота мають право на захист від держави, а їхні права та обов’язки зафіксовані законами України й міжнародним законодавством. Пам’ятаймо, що представники цього етносу заслуговують на толерантне ставлення, так само як і всі інші мешканці  України. Щоб краще зрозуміти цей дуже цікавий народ та більше дізнатися про нього, пропонуємо почитати книги, героями яких є цигани. Ми підготували для вас невелику добірку таких книг:
 
𖤓 «Шлях до ромів»
У книзі представлені історії, що покликані руйнувати стереотипне бачення ромської громади. Це антологія малої прози українських авторів, в тому числі ромського походження. У книзі читач знайде 19 прозових текстів про співжиття в полікультурній громаді, згуртованість, взаємоповагу й толерантність. Авторами антології стали різні відомі українські письменники, перекладачі, поети, журналісти, громадські діячі, а також автори початківці: Андрій Любка, Андрій (Банди) Шолтес, Любов Якимчук, Микола Бурмек-Дюрі, Любов Єремічева та ін. Основна мета створення цієї книги – допомогти самим ромам і тим, хто їх знає, не з чуток розповісти власні історії, не викривлені перспективою іншого, а також створити простір для діалогу, обміну життєвим і професійним досвідом і взаєморозуміння. Книга важлива тим, що відкриває для українського читача ромів, як креативних і яскравих особистостей, розповідає детальніше про їх життя та долання проблем, з якими вони стикаються.
 
𖤓 «Кармен» Проспер Меріме
Ця новела розповідає про фатальне кохання баска Хосе до наділеної харизматичним темпераментом і бажанням до свободи циганки Карменсіти. Тут детально описані й розбійне життя, і звичаї та культура різних меншин і народностей Іспанії, і внутрішнє протистояння між обов’язком та пристрастю. Головна героїня твору Кармен – дуже чуттєва дівчина. Як представниця кочового народу, позбавленого коріння, уподобань і навіть віри, циганка живе миттєвими поривами: якщо вона любить, то любить зараз; якщо вона чогось не хоче, то не захоче вже ніколи. Кармен не звикла ні в чому себе обмежувати і, якщо хтось намагається керувати нею, ця людина стає її ворогом. Зрештою дівчина віддається на волю чоловіка, що має право вбити її, але не погоджується йти проти своєї внутрішньої суті.
 
𖤓 «Щоденник молодого рома-мандрівника» Микола Бурмек-Дюрі
Ця
книга  дарує читачеві унікальну нагоду побачити звичний світ ромів очима молодого ромського письменника Миколи Бурмека-Дюрія. Циганське око гостре, прозірливе як промінь лазера. Про це ми зазвичай здогадуємося, але майже нічого не знаємо. Світ ромів поки що залишається віддаленим, відокремленим завдяки традиціям неповторності, а скоріше – інакшості особливої ромської культури, яка у фізичному розумінні знаходиться буквально поряд. Перевага прози Миколи Бурмека-Дюрія в тому, що вона йде не від книжок, а виключно від традицій ромської культури, ромського бачення життя.
 
𖤓 «Чорний циган»  Володимир Фединишинець
Історико-романтична повість, що присвячена подіям приблизно сторічної давнини, і є дуже вдалою спробою художнього осмислення буття ромів Карпатської котловини. Добрі і працьовиті,  музично обдаровані від природи і по-своєму щасливі роми з околиць Ужгорода шукають своє місце у суспільстві. Та чи знайдуть? Це питання залишається актуальним і для їх нащадків, які у складних умовах сьогодення, об’єднуючись у культурно-національні осередки, відроджуючи добрі традиції, прагнуть бути повноцінною часткою Відкритого Суспільства.
 
𖤓 «Собор Паризької Богоматері» Віктор Гюго
Блискучий історичний роман, в якому автор майстерно зображує середньовічний Париж з його сірими, плутаними вуличками, з його жорстоким норовом. Твір наповнений емоціями, стражданнями й вірою, таємницями й символами. Ця книга про кохання трьох чоловіків до однієї жінки – неймовірно вродливої циганки Есмеральди. Та кохання це різне: в когось чисте, в когось божевільне, в когось недовговічне. Ставлення парижан до Есмеральди змінюється протягом твору – спочатку вона є улюбленицею публіки, потім її ненавидять, вважаючи відьмою, а потім дівчина знов отримує прихильність людей. Есмеральда співчутлива і добра. Ніжність, тендітність, чарівність, цнотливість гармонійно поєднуються із незламною силою духу. А ще вона дійсно вміє кохати – самовіддано і безмежно. Головна риса її характеру – природність, яку не спотворили ні забобони, ні релігія, ні люди.

понеділок, 17 червня 2024 р.

Визначено ключові проблеми книжкової галузі в Україні 📚 ⚠️

Кілька днів тому Український інститут книги (УІК) спільно з проєктом RES-POL (Rapid Expert Support for Culture and Media Policies in Ukraine – Швидка експертна підтримка політики у сфері культури та медіа в Україні) провели публічне обговорення підсектора книговидання та книгорозповсюдження.
 
Як зазначає Міністерство культури та інформаційної політики, протягом весни цього року проєкт RES-POL проводив інтерв’ю з учасниками й аналітиками галузі, а УІК своєю чергою організував дуже плідну стратегічну сесію для учасників ринку.
 
Зазначене вище обговорення відбулося за фінансової підтримки Європейського Союзу. Під час заходу експерти окреслили 23 ключових проблеми сектору книговидання:
 
Людський ресурс і фахівці
🚩гострий брак персоналу через воєнний стан (наскрізна проблема для держави й МСП зокрема);
🚩рідкісні ключові фахівці друкарень не підлягають бронюванню;
🚩ускладнення із залученням кочових фахівців пов’язані невизначеністю їхнього податкового резидентства та нерелевантністю українських зарплат до витрат за кордоном;
🚩брак кваліфікованих фахівців особливо з робочою англійською, зокрема за такими напрямками: грант-менеджмент, авторське право та міжнародні переговори;
🚩відсутність важелів впливу для дотримання затверджених Кабміном ставок оплати перекладу і повʼязаний з цим демпінг та зниження стандартів якості.
 
Інфраструктура та фінанси
🚩загроженість інфраструктури (особливо Харківських друкарень). Критична для галузі інфраструктура не визнана критичною для держави;
🚩недоступність кредитів 5-7-9% через відсутність активів, які можна дати в заставу.
 
Бізнес-середовище та інституції
🚩неврегульованість ринку та демпінгові війни. Дискусійність доцільності cover price та механізмів її впровадження в умовах інфляції;
🚩брак фінансування на затверджені інструменти державної підтримки галузі (єПідтримка / відшкодування оренди книгарням);
🚩дискусійність програми відшкодування оренди книгарням через ризики її сприяння великим мережевим гравцям, а не незалежним книгарням в малих містах;
🚩гострий брак інституту літагентства (внутрішнього та зовнішнього). Нерозуміння світового ринку авторами, видавцями, агентами;
🚩фінансова та логістична недоступність представницьких поїздок за кордон для більшості гравців галузі;
🚩відсутність якісної та актуальної статистики книжкової галузі та ринку;
🚩брак професійних асоціацій та обміну професійним досвідом;
🚩брак формальних і неформальних навчальних програм та програм підвищення кваліфікації, які відповідають запитам ринку.
 
Взаємодія з іншими галузями, творчим середовищем та споживачем
🚩брак нових українських авторів різних жанрів;
🚩брак фахових перекладачів художніх текстів з усіх мов на українську та брак перекладачів з української на міжнародному ринку;
🚩брак нормативної бази для взаємодії з перекладачами в полі авторських прав та видимості;
🚩піратство та контрафакт (паперові, електронні та аудіо книги; You-Tube начитки; російські видання; іноземні видання). Нерозуміння широким загалом захисту авторських прав;
🚩недостатність інститутів премій, професійних медіа, критики;
🚩низька інтегрованість книги в інші креативні індустрії (наприклад, продаж ліцензій на кіно, компʼютерні ігри, принти для одягу, мерч). Брак розуміння авторських прав в цих категоріях;
🚩брак актуальної фахової та технічної літератури українською мовою через складність та нерентабельність таких проєктів для видавців;
🚩висока вартість іноземної книги, зокрема через ПДВ на книжковий імпорт Часткова тінізація імпорту та ухилення від ПДВ.
 
Організатори події зазначають, що наступний крок це ранжування визначених проблем і підбиття підсумків дослідження.