Сторінки

понеділок, 3 серпня 2020 р.

Найнезвичніші бібліотеки у світі

У сучасному світі в різних сферах постійно відбуваються стрімкі зміни. Бібліотечний світ не є винятком – там також все змінюється. Деякі незвичні бібліотеки ХХІ століття інколи можуть сильно здивувати і своїм виглядом, і принципом своєї роботи. В цьому дописі ми зібрали низку унікальних бібліопроектів з різних куточків світу, які пропонують користувачам книжки та інші матеріали для читання у дуже незвичний спосіб. Ці проекти доводять, що бібліотечна система поступово еволюціонує: багато новітніх бібліотек працюють за принципами, які докорінно відрізняються від принципів роботи традиційних публічних і університетських бібліотек. В деяких нових бібліотеках, наприклад, не потрібно реєструватися чи навіть показувати документи, що ідентифікують особу користувача, а в деяких і взагалі не вимагають повертати книжки.  Хоч би що там було, головне те, що такі сучасні бібліопроекти є ще одним доказом того, що книжки та бібліотеки дуже потрібні людям у XXI столітті, так само як і багато віків тому.

2009 року у США було засновано проект «Little Free Library» («Маленька безкоштовна бібліотека»). Задум організаторів проекту полягав у тому, щоб створити маленькі будиночки для вільного обміну книжками. Взявши початок у Вісконсині, сьогодні цей проект розповсюджений у багатьох країнах і налічує вже близько 12000 міні-бібліотек, які встановлюються різними ентузіастами.

Приклад такої бібліотеки це шпаківня в одному з парків Айови. Користувачі можуть брати будь-які з доступних книжок і за бажанням замінювати їх іншими.

А ця цікава інсталяція у вигляді підвісних мініатюрних книжкових будиночків є одним із арт-проектів, що неодмінно потішать будь-якого книголюба, який її побачить.

 У німецькому місті Луккенвальде напівзруйновану залізничну станцію було перероблено на міську публічну бібліотеку: похилі стіни цієї споруди облицьовані черепицею з мідно-алюмінієвого сплаву, завдяки чому вони красиво сяють на сонці.

Ще один проект, що також розташований у Німеччині (м. Магдебург), це нова бібліотека, що з’явилася на місці, де раніше стояла покинута будівля часів Німецької Демократичної Республіки. Ця тристороння відкрита конструкція вміщує у собі 20000 книг, розміщених на засклених полицях. Бібліотека відкрита 24 години на добу і працює за принципом довіри.

В усьому світі архітектори розробляють будівлі, які надають бібліотекам абсолютно нового вигляду. Наприклад, надсучасна бібліотека одного з університетів міста Мусасіно в Японії являє собою простір із звуконепроникними кабінами, що нагадують космічні кораблі. Такий дизайн бібліотеки забезпечує надзвичайно комфортабельні умови для дискусій між студентами і для читання.

У домівці дизайнерки меблів Саллі Троут із Техасу є бібліотека, висота якої сягає 12 метрів. Бібліотека простягається на всі три поверхи будинку, а до полиць на верхніх ярусах можна дотягнутися тільки за допомогою підвісних колисок, на кшталт тих, що використовують мийники вікон чи так звані промислові альпіністи.

Попри весь прогрес сучасного світу і незважаючи на те, що в наш час усю бібліотеку можна в електронному вигляді завантажити собі на комп’ютер, чотирилапий транспорт і досі доставляє книги до віддалених населених пунктів у деяких країнах. Наприклад, «бібліотеки на віслюках» функціонують у Зімбабве, Ефіопії та Колумбії.

А письменник Джамбін Дашдондог вже 20 років розвозить книги для дітей пустелею Гобі в Монголії на спині свого верблюда. Такі ж «бібліоверблюди» існують і в Кенії.

Під час протестів, що відбувалися деякий час тому на вулицях Нью-Йорку, там було організовано бібліотеку у наметі. В ній розмістилося 5500 книг.

Як бачите, у світі існують абсолютно різноманітні бібліотеки – від досить примітивних і застарілих до ультрасучасних. Та головне це те, що бібліотеки продовжують жити, вони потрібні і вони розвиваються.

Немає коментарів:

Дописати коментар