Сторінки

понеділок, 31 жовтня 2022 р.

«Зелені хвилі теплі ловлю, Чорне море, тебе я люблю!»

31 жовтня відзначається
Міжнародний день Чорного моря. Це свято, що має екологічний характер, було започатковано 1996 року, а передумовою для цього стало підписання 21 квітня 1992 року Конвенції про захист Чорного моря від забруднення (Бухарестська конвенція) шістьма причорноморськими країнами – Болгарією, Румунією, Україною, Туреччиною, Грузією та рф. Було розроблено план захисту Чорного моря від забруднення, в якому було визначено політичні заходи, дії та графіки, необхідні для досягнення екологічних цілей Бухарестської конвенції. Чорноморський стратегічний план дій визнає, що для зменшення впливу забруднення на екосистему Чорного моря необхідні колективні дії з боку усіх причорноморських країн. Міжнародний день Чорного моря передбачає проведення заходів, спрямованих на підвищення рівня обізнаності громадськості про важливість регіонального співробітництва, необхідного для захисту Чорного моря. Святкові заходи включають різноманітні акції екологів і фахівців у сфері екології та захисту Чорного моря.
 
Після початку повномасштабної війни рф проти України в Чорному морі ведуться активні бойові дії. Як це може вплинути на екологію Кримського півострова і на біологічне різноманіття Чорного моря?
 
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим повідомляло про те, що внаслідок руйнівних дій російських загарбників на території тимчасово окупованого Криму та в Чорному морі у травні цього року загинула велика кількість дельфінів і птахів.
 
Експерт Кримськотатарського Ресурсного Центру Сергій Волошин зазначає: «Навіть побіжний аналіз вражаючих факторів військових дій, таких як: прямий фізичний вплив унаслідок вибухів і зіткнень, звукове (радіолокаційна дія) і шумове (звук набагато вище 85 децибелів) забруднення довкілля, хімічне забруднення (в результаті запуску ракет з підводних човнів) і вибухи (військових кораблів) і тому подібне, безумовно, вказує на те, що всі ці фактори, як окремо, так і в комплексі, можуть призводити і призводять до загибелі різних представників чорноморської фауни».
 
рф це одна з країн, які взяли на себе зобов’язання з захисту морського середовища Чорного моря від забруднення, однак саме ця держава-агресорка вже тривалий час порушує положення Бухарестської конвенції і завдає жахливої шкоди екосистемі Чорного моря.
 
Закликаємо міжнародну спільноту сприяти притягненню агресора до відповідальності заради миру і безпеки у світі.

четвер, 27 жовтня 2022 р.

ЮНЕСКО підтверджує руйнування понад 200 культурних об’єктів в Україні



Станом на кінець жовтня 2022 р. ЮНЕСКО підтвердила руйнування 207 культурних об’єктів в Україні від 24 лютого – 88 релігійних об’єкти, 15 музеїв, 76 будівель, що становлять історичний та/чи художній інтерес, 18 пам’ятників і 10 бібліотек.
 
ЮНЕСКО проводить попередню оцінку шкоди, нанесеної культурним цінностям шляхом перехресної перевірки інцидентів, про які було повідомлено, з кількома надійними джерелами.
 
Наразі ЮНЕСКО разом зі своїми партнерськими організаціями розробляє механізм незалежної скоординованої оцінки даних в Україні, включаючи аналіз супутникових знімків, відповідно до положень Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року.
 
Також відомо, що ЮНЕСКО формує базу руйнувань культурної спадщини в Україні. Для цього організація використовує супутникові знімки, зроблені до і після початку повномасштабної війни в Україні.
 
Найбільших ушкоджень чи руйнувань зазнали культурні об’єкти, що знаходяться на сході нашої держави, а також на Київщині. Так, на Донеччині підтверджено 59 пошкоджених культурних об’єктів, на Харківщині – 51, на Київщині – 30, на Луганщині – 25.
 
При цьому, на цей момент жоден із семи об'єктів всесвітньої спадщини в Україні не постраждав під час війни.

вівторок, 25 жовтня 2022 р.

Разом до перемоги! Збираємо кошти для наших захисників

Дитячий садочок «Веселинка» провів акцію зі збору коштів для допомоги ЗСУ, до якої долучилася бібліотека ім. О. Довженка.
 
На території садочка пройшов благодійний ярмарок, під час якого мешканці і гості Солом’янського району охоче донатили кошти на армію в обмін на смаколики і сувеніри, вироблені працівниками «Веселинки», батьками вихованців садочка і самими вихованцями, а також працівниками бібліотеки ім. О. Довженка.
 
Завдяки проведеній благодійній акції вдалося зібрати кошти, на які придбали речі для наших героїчних військових, а саме спальні мішки й каремати, які вже відіслали на фронт (у напрямку Бахмута) за допомогою волонтерів. Разом із придбаними речами нашим захисникам передали також і дитячі малюнки.
 
Це найменше, що ми можемо робити для своїх армійців, але це дуже важливо. Працюємо, донатимо на армію, йдемо до перемоги!

понеділок, 24 жовтня 2022 р.

Від Гомера до Роулінг: Вікторина на знання світової літератури

А чи добре ви знаєте світову літературу? Пропонуємо вам перевірити свої знання і водночас відпочити і відвернути свою увагу від тривожних думок і новин та взяти участь у вікторині на знання всесвітньо відомих літературних творів (переходьте за посиланням):
https://view.genial.ly/63541183eb74e8001797da72/interactive-content-copy-vid-gomera-do-rouling

середа, 19 жовтня 2022 р.

«#Моя УПА»: 39 історій про нескорених борців за нашу незалежність


22 жовтня «Видавництво Старого Лева» видасть книгу журналістки і письменниці з Івано-Франківська Любові Загоровської
«#Моя УПА». Це книга спогадів, у якій зібрано 39 розповідей про людей, які майже 100 років тому або воювали в лавах УПА, або допомагали українській армії боротися за незалежність України. Книга про людей, яких переслідували,  арештовували, репресували, але які попри все залишилися незламними й нескореними у своїй боротьбі.
 
«#Моя УПА» – це книга-сповідь, у якій живі свідки подій, що відбувалися під час боротьби УПА за право бути українцями, діляться своїми емоціями і спогадами. Авторка почала збирати матеріали для цієї книги ще кілька років тому, а тепер – з початком повномасштабної війни в Україні, це видання буде надзвичайно актуальним, адже боротьба за свободу й незалежність України триває.   
 
Любов Загоровська каже, що протягом чотирьох років мандрувала країною і спілкувалася з майбутніми героями своєї книги. Ось, що письменниця каже про неймовірні історії, які вона почула і які переповіла в своїй книзі: «Можна прочитати про долі цих людей, аби усвідомити: історія рухається по колу. Сьогодні наша країна проживає той самий досвід, що і 80 років тому, коли було засновано УПА. Єдине залишається незмінним: українці як боролися, так і продовжують боротися за свою країну і свою Незалежність».

 

Герої історій, зібраних у книзі «#Моя УПА», розповідали про війну в якій брали участь, про полон і тортури. Ці історії багато в чому схожі на те, що ми чуємо зараз у новинах про звільнених полонених і про мешканців деокупованих територій. Історія і дійсно йде по колу…

пʼятниця, 14 жовтня 2022 р.

«Синове воїнів хоробрих, явіть мужність свою! І вам вовіки віків славу запишуть»

14 жовтня ми відзначаємо День захисників і захисниць України, а також День Українського козацтва. Цього року це свято є особливо важливим, адже саме завдяки нашим відважним захисникам і захисницям, нашим героям і героїням ми залишаємося вільними і незалежними попри страшну агресію рф, яку ми відчуваємо на собі ще з 2014 року, і яка після початку повномасштабної війни в Україні набрала ще більших обертів. Вже вісім років наша армія усьому світові  демонструє свою неймовірну мужність і є безпрецедентним зразком героїзму, тож найменше, що ми можемо робити, це постійно дякувати нашим військовим, підтримувати їх і допомагати усім, чим кожен з нас може, а День захисників і захисниць України і День Українського козацтва це додатковий привід для гідного вшанування подвигів наших воїнів з боку суспільства і держави.
 
З нагоди цього Дня до вашої уваги відеодобірка цитат про українських воїнів і їхню відвагу та привітань для наших героїв і героїнь, а також добірка дитячих малюнків, яку для наших армійців зібрали бібліотекарі Солом’янки:

середа, 12 жовтня 2022 р.

Музика – бальзам для душі

Нещодавно відзначався Міжнародний день музики. Кажуть, що музика заспокоює і лікує душу. І це дійсно так. В наш час музику визнають видом терапії, адже вона може викликати позитивні емоції, стимулює багато частин мозку і навіть здатна знизити кров’яний тиск і частоту серцевих скорочень. Ми точно знаємо, що музика часто допомагає нам боротися зі стресом, переживати важкі часи – саме такі як зараз. З початком повномасштабної війни, розв’язаної російською федерацією в Україні, у нас з’явилася ціла низка пісень, які нас мотивують, підтримують і просто є символом нашої боротьби та незламності. У цьому дописі пропонуємо до вашої уваги добірку ключових пісень, які протягом усіх цих важких місяців лікують нашу душу і які слухає та співає вся Україна і не тільки. Гадаємо, це особливо актуально напередодні Дня захисників і захисниць України і Дня Українського козацтва.
 
1. «Ой у лузі червона калина»
На початку повномасштабної війни лідер гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк подарував друге дихання, друге життя пісні українських січових стрільців, заспівавши її на Софійській площі. Тепер ця пісня є справжнім світовим хітом, який співають діти і дорослі в різних куточках нашої планети.
 
2. «Вільні люди», Без Обмежень
Ця пісня вийшла у світ ще 2021 року, але саме після початку великої війни 2022 року вона стала неймовірно актуальною і популярною. 
 
3.«Обійми», Океан Ельзи
Цю пісню було презентовано ще дев’ять років тому, однак, мабуть, через рядки, з яких починається цей хіт «ОЕ», а саме «Коли настане день, закінчиться війна…», ми співаємо цю пісню знову і знову протягом цих важких місяців повномасштабної війни.
 
4. «Додому», Kalush feat Skofka
Цю пісню також було презентовано ще до початку повномасштабної війни – 2021 року, але після 22.02.2022 вона набула нового значення. Багато українців вимушено покинули Батьківщину і ця пісня стала для них дуже актуальною.
 
5. «Чути гімн», Skofka
Автор присвятив цей трек своєму другу з Рівненщини, який загинув за Україну. Skofka написав: «Поки буде "чути гімн" в усіх містах України, доти і буде жити Україна!»
 
6. «Українська лють», Христина Соловій
Це кавер на італійську повстанську пісню «Bella Ciao», але з оновленим текстом українською, присвяченим усім, хто бореться за Батьківщину.
 
7. «Stefania», Kalush Orchestra
Весною ця пісня принесла перемогу Україні на конкурсі Євробачення. Саме               під час цього конкурсу виконавці пісні закликали світ врятувати Маріуполь і «Азовсталь», намагаючись привернути увагу всесвітньої спільноти до війни в Україні і того горя, яке рф принесла на нашу землю.
 
Цей перелік «пісень війни», звісно, далеко не повний. Будемо раді, якщо ви в коментарях ділитиметеся з нами тими піснями, які допомагають вам у ці скрутні часи.